Srpen 2016

Jeden plus jedna

29. srpna 2016 v 13:58 Knížky
Autor: Jojo Moyesová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 360
Rok vydání. 2016

Představte si, jak by mohl vypadat příšerný život: manžel vás opustil a rodině nepřispívá ani penny. Vašeho syna puberťáka šikanují a dcera, jež je matematický génius, má sice možnost nastoupit na prestižní školu pro nadané děti, ale vy si to zkrátka nemůžete dovolit. Už jen nákup školní uniformy by znamenal pořádnou díru do rozpočtu - a co teprve školné… Seznamte se, přesně takový je ve zkratce život Jess Thomasové.
Jednoho dne se však Jess přihodí zvláštní věc. V taxíku najde svazek bankovek, který patří arogantnímu milionáři Edu Nichollsovi, u něhož doma Jess uklízí. Žádný balík to sice není, pro Eda bezesporu jen pár drobných, nicméně pro Jess by ony peníze znamenaly řešení problému. Jinak zásadová žena se impulzivně rozhodne, že si peníze ponechá a využije je pro svou dceru. V té chvíli ještě netuší, jak jí jejich majitel následně změní život…

Můj dojem: Dlouho jsem přemýšlela, jakou knihu bych si od Jojo Moyes měla koupit. Všechny anotace zněly dobře. Nakonec jsem se rozhodla pro tuto. Uchvátila mě její krásná obálka. Samozřejmě, všechny knížky od Jojo jsou nádherné, ale Jeden plus jedna na mě působí uklidňujícím dojmem. Béžová s jemnou fialovou a světle zelenou vytváří krásnou kombinaci a písmo tam hezky zapadá.

Knížka je vyprávěna z pohledu několika postav. Jojo si dokonale pohrála se slovy a přenesla pocity do vyprávění. Z každé kapitoly čiší charakter. Z každé věty je cítit, jak se kdo cítí. Už pouhým stylem vyjadřování to poznáte. Ať chcete nebo ne, všichni hrdinové Vám přirostou k srdci. Soucítíte s nimi, prožíváte s nimi radostné chvilky stejně jako ty smutné.

Jeden plus jedna zapadá do červené knihovny, ovšem není to jen nějaká další lovestory. Hlavní hrdinové to nemají jednoduché, jejich život není procházka růžovým sadem. Dějí se jim každodenní příhody, prožívají chvilky stejné jako Vy, řeší problémy dnešní doby. Jeden plus jedna není jenom romantický příběh, při kterém si oddychnete. Jak řekla hlavní hrdinka Jess: Tohle všechno je pouze bublina. Bublina, která Vás odděluje od okolního světa. Uvědomíte si to ale příliš pozdě. Až když ta bublina praskne a Vy se vrátíte do reality. I přesto, že se v knize řeší vážné problémy, knížka Vás optimisticky naladí i pobaví.

Knížku jsem si užila a určitě se k ní někdy vrátím. A pokud Vám nevadí občas nějaká ta nadávka, neváhejte si knihu přečíst. Jojo Moyes opět dokázala, jak skvěle umí psát, a nebudu zapírat - i nějaká ta slzička ukápla.

Hodnocení: 10/10

Šitá vazba

26. srpna 2016 v 15:14 Vyrábění
Dneska jsem nafotila návod na to, jak vytvořit vazbu knihy. Návod je rozdělen do dvou částí, protože kdyby jsem ho vytvořila do jedné části, byl by hodně malý. Kliknutím si můžete obrázky zvětšit.
V prvním kroku jsou cm uvedeny pouze na jedné straně. Stejné vzdálenosti si musíte naměřit i z druhé strany.Dvůr trnů a růží

22. srpna 2016 v 14:02 Knížky
Autor: Sarah J. Maasová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 433
Rok vydání: 2016

Úžasný a mrazivý příběh na motivy příběhu Krásky a Zvířete. Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, odvleče ji podivný tvor do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že únosce není zvíře, ale Tamlin - jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku a Feyre musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce.

Můj dojem: Sarah J. Maas přenesla klasickou pohádku do nemilosrdného kouzelného světa. Do světa, kde nic není zadarmo a za všechno se platí. Autorka skvěle vytvořila říši plnou víl, temných bytostí a lidí. Všechno má nějakou spojitost. Myslím, že Dvůr trnů a růží je pouze začátek a autoka si nechává prostor na daleko rozvinutější příběh v dalších dílech.

Někomu by se mohlo zdát, že děj není tak svižný a plný akce jako ve Skleněném trůně. Právě to se mi na knížce ale tak moc líbilo. Je to něco jiného něž autorčina první série. Knížku jsem brala spíše jako oddechovku, jelikož hlavní zvraty nastanou až po polovině knížky a mezitím se stane jen pár dobrodružných scén.

Potěšila mě i maličkost v podobě mapy. Všechny knížky s mapou mají u mě malé plus. Čtenář se pak může lépe orientovat, kde se co odehrává. Musím ale podotknout, že mapa mohla být více podrobná, ale to jen taková malá drobnost.

Na princeznu v šatečkách můžete rovnou zapomenout. Místo ní je tu lovkyně Feyre, která šaty zrovna moc nemusí. Podle mě to je ideální hrdinka. Odvážná, chytrá, ale ne perfektní. Hrdinka, která se umí rozhodnout, ochránit svou rodinu, ale má i své nedostatky.

Ostaním postavám nemůžu nic vytknout. Byly skvěle vymyšlené a každá měla svůj charakter. Tamlina s Lucienem jsem si oblíbila od první chvíle. Stejně jako Rhysanda, který mě naprosto uchvátil.

V některých ohledech je ale kniha hodně podobná Skleněnému trůnu. Hlavní hrdinka má rysy podobné Celaeně a některé maličkosti jsou úplně stejné.

Na mém hodnocení to ale nic nemění, protože Sarah J. Maas má neuvěřitelný talent a všechny její knihy jsou čtivé. Dvůr trnů a růží jsem přečetla jako jednohubku, a proto hodnotím 10/10.

Hodnocení: 10/10

Penál/taštička

19. srpna 2016 v 12:30 Vyrábění
Jednoduchý návod na penál/taštičku, který zvládne každý. Já jsem měla doma pouze tuto látku, ale rozhodně bude lepší, když použijete světlejší barvy či ještě dozdobíte panál.


Poslední aristokratka

15. srpna 2016 v 12:48 Knížky
Autor: Evžen Boček
Ilustrátor: Není
Počet stran: 243
Rok vydání: 2012

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku "zdědí" hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene.

Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře!

Můj dojem: Poslední aristokratka mě opravdu nadchla. Bavila mě od první stránky a natěšeně jsem se vracela k zápiskům Marie psaných formou deníku, dopisů nebo občasným rozpisem dne.

Celá rodina Kostků mi přirostla k srdci. Ať už to byl František Kostka se svojí výbušnou povahou či hraběnka Kostková s chováním městské dámy a představou zámku odpovídajícího Buckinghamskému paláci. A Marie? Řekla bych, že ta je z této bláznivé rodinky nejumírnější. I přesto mě dokázala překvapit. Jejich vlastnosti jsou sice trochu, možná trochu víc, zveličovány, ale nebýt toho, kniha by nepůsobila moc vtipně.

Autorovi se povedla napsat kniha, ve které i ten sebemenší problém končí katastrofou. Mimochodem, čtenáři nemusejí na nějaký zádrhel čekat dlouho. Nevzpomínám si na knížku, u které bych se tak nasmála. Nemohu se dočkat na druhý díl, jelikož se těším, co vymyslí Kostkovi příště.

Hodnocení: 10/10


Knihu mám půjčenou z knihovny.
Zoo Liberec a iQLANDIA

12. srpna 2016 v 9:03 Výlety
Zoo Liberec nepatří mezi ty největší v České republice, ale i přesto Vám procházka zabere dost času. Podívat se můžete na nesčetné druhy a řády, přes ryby až po savce. Prohlédnout si lze také narozená mláďata například pštrosa. A to pěkně zblízka. Pokud budete mít štěstí, podaří se Vám zachytit tygry v plné kráse. Já jsem je viděla pouze odpočívat, alei tak to stálo za to. Inu, není se čemu divit. Bylo pořádné horko.

Jestli už pojede do Liberce, nezapomeňte na iQLANDIU. Návštěva Vám zabere minimálně 7 hodin. Pokud tedy budete chtít všechno vyzkoušet. Ke vstupence dostanete i program, aby jste se mohli orientovat, co se v jaký čas právě ukazuje. Například ohnivé tornádo nebo symfonie blesků.
Další fotky zde.


Unboxing #3

10. srpna 2016 v 10:40 Unboxing
Dneska mi přišel balíček s jednou knižní novinkou od mojí oblíbené autorky.
Unboxing #2

8. srpna 2016 v 10:43 Unboxing
Ahoj. Dneska mi přišel balíček z Albatrosmedia, kde jsem vyhrála jednu soutěž. Už Vás nebudu napínat a jdeme na to.Panská skála

5. srpna 2016 v 10:01 Výlety
Panská skála je přírodní památka. Vznikla z čediče a vytváří kamenné varhany. Můžete ji znát z pohádky Pyšná princezna.
Pod skálou se nachází infocentrum a parkoviště. Ze skály jsou krásné pohledy po širém okolí.


Hunger Games

4. srpna 2016 v 9:04 Knížky
Autor: Suzanne Collinsová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 678
Rok vydání: 2015

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hunger Games začínají... V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger Games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Do hry však vstupuje šestnáctiletá Katniss, která se nehodlá podřídit... Překvapivé výsledky zápasu povzbudí obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu, a v krajích se formuje odboj. Podaří se zabránit krvavému střetnutí, jehož důsledky by byly víc než hrozivé?

Můj dojem: Konečně i já jsem si přečetla Hunger Games. Od knihy jsem čekala strhující děj a přestě to jsem dostala. Hned na začátek musím říct, že Hunger Games jsou svým způsobem jiné než ostatní knihy. Autorka se nebojí do děje zasáhnout a postavám situaci ještě ztížit.

Kniha je psaná přítomným časem v první osobě. Můžeme tak nahlédnout do nápadů a myšlenkových pochodů hlavní hrdinky.

O Katniss jsem dlouho nevěděla, co si myslet. Je sobecká, ale i obětavá. Má spoustu kladných vlastností, stejně jako těch záporných. Ne že bych ji nějak milovala, ale jedno jí musím nechat. Ve většině knížek, kde je milostný trojúhelník, je hlavní hrdinka nerozhodná a neustále se dohaduje, koho miluje víc. V Hunger Games je to také, ale v mnohem menším měřítku. Tudíž nenarazíte na každé stránce s otázkou tipu ,,S kým budu chodit?".

Některé postavy si zamilujete hned, další až s časem. Já jsem si postupně oblíbila Haymitche, který mě dostal svými vtipnými poznámkami. Mrzí mě, že jich nedali do filmu víc. Určitě stojí za to. Narozdíl od filmu jsme měli možnost poznat Haymitchovu taktiku v jeho ročníku Hladových her.

Kniha má opravdu úžasnou obálku a i přesto, že hodnotím 9/10, patří Hunger Games, především první díl, mezi top knihy, které jsem letos četla.

Hodnocení: 9/10