Poslední aristokratka

15. srpna 2016 v 12:48 |  Knížky
Autor: Evžen Boček
Ilustrátor: Není
Počet stran: 243
Rok vydání: 2012

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku "zdědí" hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene.

Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře!

Můj dojem: Poslední aristokratka mě opravdu nadchla. Bavila mě od první stránky a natěšeně jsem se vracela k zápiskům Marie psaných formou deníku, dopisů nebo občasným rozpisem dne.

Celá rodina Kostků mi přirostla k srdci. Ať už to byl František Kostka se svojí výbušnou povahou či hraběnka Kostková s chováním městské dámy a představou zámku odpovídajícího Buckinghamskému paláci. A Marie? Řekla bych, že ta je z této bláznivé rodinky nejumírnější. I přesto mě dokázala překvapit. Jejich vlastnosti jsou sice trochu, možná trochu víc, zveličovány, ale nebýt toho, kniha by nepůsobila moc vtipně.

Autorovi se povedla napsat kniha, ve které i ten sebemenší problém končí katastrofou. Mimochodem, čtenáři nemusejí na nějaký zádrhel čekat dlouho. Nevzpomínám si na knížku, u které bych se tak nasmála. Nemohu se dočkat na druhý díl, jelikož se těším, co vymyslí Kostkovi příště.

Hodnocení: 10/10


Knihu mám půjčenou z knihovny. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolik knížek přečtete za měsíc?

Žádnou
1-2
3-5
5-8
Více než 8

Komentáře

1 Brumla Brumla | E-mail | Web | 16. srpna 2016 v 8:05 | Reagovat

Ahoj.
Pěkná recenze na knihu, kterou jsem si loni užívala plnými doušky a smála se občas tak nahlas, že se na mě lidé na zastávce busu dívali jak na blázna. Včera jsem jí zrovna poslouchala jako audioknuhu a je to také skvělé.

2 tipycz tipycz | Web | 16. srpna 2016 v 9:08 | Reagovat

[1]: Moc děkuju. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Děkuju, že jste došli až na konec stránky.