Září 2016

Záložky

30. září 2016 v 17:01 Vyrábění
Třetí inspirace na záložky. Jedna je na motivy Krásky a Zvířete, druhá podle Harryho Pottera.


Záložka 2

23. září 2016 v 14:40 Vyrábění
Návod na druhou záložku. Usmívající se


Naslouchač

19. září 2016 v 14:03 Knížky
Autor: Petra Stehlíková
Ilustrátor: Není
Počet stran: 374
Rok vydání: 2016

Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit.

V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin.

Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musíi sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem.

Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea.

Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.

Můj dojem: Naslouchače jsem si chtěla přečíst hned, jak vyšel, ale české autory moc nemusím. Jsem ráda, že i přesto se mi dostal do rukou.

Svět, který autorka vytvořila patří z části mezi fantasy, ale myslím, že pokud by se odebraly fantasy prvky, zbyl by svět, který by teoreticky za několik let mohl existovat. Doufám, že k tomu nedojde, ale pokud by se našel nový nerost, najednou by ho chtěli všichni. Následovala by válka a klidně by se mohlo stát přesně to, co v knize.

Nápad se sklenitem je skvělý. Všechno je propracované do nejmenších detailů a snadno uvěřitelné. Hrozně se mi líbil začátek knihy. Prolog, ve kterém Vás autorka seznámí se součastností Vám poskytne malou ochutnávku a v další kapitole se dovídáte o Ilan od úplného začátku. A když ,,prožijete" minulost, příběh pokračuje.

Hlavní hrdinka mi byla sympatická od prvního okamžiku. Nečekejte žádného bojovníka s mečem v ruce, který se vrhá hlavou do boje. I když je Ilan svým způsobem bojovná, je to ,,pouze" dvanáctiletá drzá zvědavá holka. Nudit se ale rozhodně nebudete. Ilan dokáže překvapit i pobavit.

Celá kniha je psaná čtivým způsobem. Je to jedna z mála českých fantasy, kvůli které jsem byla v noci vzhůru. A také patří mezi několik málo knížek, u kterých jsem neměla problém s jedinou postavou.

Naslouchač je perfektní od grafického zpracování až po autorčin styl psaní. Pokud máte rádi fantasy, určitě doporučuji. A mně nezbývá nic jiného, než doufat, že přežiju čekání na druhý díl.

Hodnocení: 10/10


Knihu mám z knihovny.

Záložka

16. září 2016 v 16:15 Vyrábění
Dneska jsem si pro Vás přichystala jednoduchý návod na záložku.


Rozhledna Jedlová

9. září 2016 v 14:46 Výlety
Rozhledna Jedlová se tyčí na hoře Jedlová. Za hezkého počasí je z vrcholu vidět i Ještěď. A to i přesto, že rozhledna není moc vysoká. Z rozhledny se můžete vydat na nedaleký hrad Tolštejn.
Více fotek zde.


Vampýrská akademie

5. září 2016 v 16:22 Knížky
Autor: Richelle Mead
Ilustrátor: Není
Počet stran: 279
Rok vydání: 2009

Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové.Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů.
Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose se musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství…

Můj dojem:Obrovské zklamání. Přesně to jsem si myslela na začátku knihy. Od Vampýrské akademie jsem měla velká očekávání. Prvních asi 50 stránek mě opravdu nebavila. Nemohla jsem se do ní začíst a vyloženě jsem se nutila číst dál. Velkou část na tom mělo i to, že mi chvíli trvalo, než jsem se zorientovala v pojmech jako Strigoj, Moroj a dhampýr. Přišlo mi, že na začátku těch informací bylo až moc.

Vše se ale změnilo časem. Začala se vyskytovat tajemství a otázky a rázem bylo mé zklamání pryč. Knížka mě pustila až na konci. A právě ten se mi líbil nejvíce. Do poslední chvíle jsem netušila, kdo by to mohl být.

Ve Vampýrské akademii nechybí ani milostná linka. Oboum hrdinům jsem fandila od prvního okamžiku. Ze všech postav mi byli nejsympatičtější.

Rose a Lissa mi ze začátku trochu vadily. Rose mi připadala až příliš tvrdohlavá a takový až moc velký ,,drsňák". Tak drsná, že to nemohlo být ani možné, ale po čase jsem si na ni zvykla a začala jsem ji mít i ráda. Svou část na tom odvedla už výše uvedená milostná linka. Lissa mi přišla ze začátku jako hrozný ubožák, ale časem se osamostňovala. Lissu jsem si zamilovala dříve než Rose,ale nakonec je mám ráda obě stejně.

Vampýrská akademie je přesně důkazem ,,Nesuď knihu podle obalu", protože obsah je mnohem lepší než ta příšerná obálka.

Hodnocení: 7/10


Sešity

2. září 2016 v 18:54 Vyrábění
Ahoj. Skončily prázdniny a začala škola. Dneska nevychází klasický návod, ale jen pár tipů, jak si vylepšit sešity. Dopředu upozorňuji, že sešity si dělám jednoduché a nejsou nijak složité. Snad se Vám budou líbit. Usmívající seDěkuju, že jste došli až na konec stránky.