Naslouchač

19. září 2016 v 14:03 |  Knížky
Autor: Petra Stehlíková
Ilustrátor: Není
Počet stran: 374
Rok vydání: 2016

Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit.

V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin.

Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musíi sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem.

Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea.

Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.

Můj dojem: Naslouchače jsem si chtěla přečíst hned, jak vyšel, ale české autory moc nemusím. Jsem ráda, že i přesto se mi dostal do rukou.

Svět, který autorka vytvořila patří z části mezi fantasy, ale myslím, že pokud by se odebraly fantasy prvky, zbyl by svět, který by teoreticky za několik let mohl existovat. Doufám, že k tomu nedojde, ale pokud by se našel nový nerost, najednou by ho chtěli všichni. Následovala by válka a klidně by se mohlo stát přesně to, co v knize.

Nápad se sklenitem je skvělý. Všechno je propracované do nejmenších detailů a snadno uvěřitelné. Hrozně se mi líbil začátek knihy. Prolog, ve kterém Vás autorka seznámí se součastností Vám poskytne malou ochutnávku a v další kapitole se dovídáte o Ilan od úplného začátku. A když ,,prožijete" minulost, příběh pokračuje.

Hlavní hrdinka mi byla sympatická od prvního okamžiku. Nečekejte žádného bojovníka s mečem v ruce, který se vrhá hlavou do boje. I když je Ilan svým způsobem bojovná, je to ,,pouze" dvanáctiletá drzá zvědavá holka. Nudit se ale rozhodně nebudete. Ilan dokáže překvapit i pobavit.

Celá kniha je psaná čtivým způsobem. Je to jedna z mála českých fantasy, kvůli které jsem byla v noci vzhůru. A také patří mezi několik málo knížek, u kterých jsem neměla problém s jedinou postavou.

Naslouchač je perfektní od grafického zpracování až po autorčin styl psaní. Pokud máte rádi fantasy, určitě doporučuji. A mně nezbývá nic jiného, než doufat, že přežiju čekání na druhý díl.

Hodnocení: 10/10


Knihu mám z knihovny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolik knížek přečtete za měsíc?

Žádnou
1-2
3-5
5-8
Více než 8

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Děkuju, že jste došli až na konec stránky.