Listopad 2016

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

28. listopadu 2016 v 15:56 Knížky
Autor: Ransom Riggs
Ilustrátor: Není
Počet stran: 358
Rok vydání: 2012

Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Zvláštní sbírka velice podivných fotografií. To vše čeká na odhalení v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, nezapomenutelném románu, kde děj a děsivé fotografie přináší jedinečný čtenářský zážitek. Náš příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Když Jacob bloumá jeho opuštěnými ložnicemi a chodbami, ukazuje se postupně, že děti slečny Peregrinové byly víc než podivné. Byly možná nebezpečné. Možná byly na opuštěném ostrově drženy v jakési karanténě z velmi dobrých důvodů. A nějak - i když to zní jako něco nemožného - jsou možná stále naživu.

Můj dojem: Sirotčinec slečny Pregrinové je velice zvláštní kniha hned v několika ohledech. Rozhodně se jí nedá upřít její grafická úprava. Fotografie, přebal i celkové spracování knihy nemá chybu. Navozuje dojem tajemna a strašidelna, což je od knihy očekáváno. Už podle anotace by se mělo jednat o ponuřejší příběh. Upřímně jsem ale tyto pocity necítila ani jednou za celou knihu. Žádný pocit, kdy se bojíte o hrdiny, žádný pocit běhání mrazu po zádech.

Co mě ale překvapilo, a ne pozitivně, byl milostný příběh. Romantiku mám opravdu ráda, ale k Sirotčinci mi neseděla. Podle mě tam neměla co dělat. Vstoupila do děje strašně rychle a nepřirozeně.

Na druhou stranu je Sirotčinec velmi čtivá kniha a to je hlavní důvod, proč mě bavila. Námět je celkem originální a konec není tak moc předvídatelný jako u některých knížek, ale bohužel ho autor zkrátil. Klidně ho mohl trochu roztáhnout a právě tím, jak je urychlený, jsem při čtení pochybovala, že by závěrečné dialogy probíhaly tak, jak bylo v knize napsáno.

Hlavním hrdinou je chlapec, což je v dnešní době ve fantasy příjemná změna. Žádná ukňouraná holka, ze které se nakonec stane odvážná vůdkyně. Jacob je chytrý, a to, co většině hrdinů dojde až o několik stránek dále ,jemu ,,docvakne" ve stejnou chvíli jako čtenáři.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti není nejlepší kniha jakou jsem četla, ale na to, že je to autorova první, patří mezi lepší průměr. Nemějte od ní žádná očekávání a bude Vás bavit.

Hodnocení: 7/10

Ruličky z papíru

25. listopadu 2016 v 14:58 Vyrábění
Ruličky z papíru jsou základem pro pletení z novin. Je velmi důležité, aby byly dělané přesně podle návodu, jinak se Vám budou špatně zasouvat do sebe.


Magnetky

19. listopadu 2016 v 9:56 Vyrábění
Magnetku uděláte velmi jednoduše. Vezmete nějakou magnetku (např. z Kostíků) a přetřete ji nejprve bílou barvou a poté barevně. Pokud chcete mít magnetku rovnou a bez prostorových vlnek, natřete ji pouze jednou vrstvou a bílou barvu úplně vynechte.


Fangirl

14. listopadu 2016 v 15:11 Knížky
Autor: Rainbow Rowellová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 456
Rok vydání: 2015

Ačkoli jsou až na fyzickou podobu každá úplně jiná, Cath odjakživa sdílela se svým dvojčetem Wren všechno: oblečení, trápení s rodiči i vášeň pro knížky o mladém kouzelníkovi Simonu Snowovi. Jenomže teď obě nastupují na vysokou školu a Wren poprvé nechala Cath na holičkách - nechce s ní bydlet na koleji.
Potíž je v tom, že Cath na rozdíl od sestry není právě společensky zdatná. Jejím přirozeným prostředím je internet, kde se nemusí nikomu dívat z očí do očí a kde tisíce fanoušků nadšeně čtou její povídky ze světa Simona Snowa. A to je svět na hony vzdálený bludišti školních budov, v němž číhají nástrahy v podobě všech možných fobií, děsivých spolubydlících s neodbytnými kamarády a profesorek tvůrčího psaní, které o fanfikcích nechtějí ani slyšet.
Co ale Cath zbývá než zachovat klid a nedat se?

Můj dojem: Fangirl se nedá upřít její čtivost. Jakmile jsem se do ní ponořila, nedokázala jsem přestat. Každou chvilku bez čtení jsem přemýšlela, co se stane dál. A když jsem měla před sebou posledních pár stran, v duchu jsem si nadávala, proč jsem četla tak rychle.

Hodně se mi líbil nápad, dát na konec každé kapitoly ukázku ze Simona nebo fanfikce psané Cath. I když nebyly časově za sebou, čtenář trochu nahlédl do osobnosti postav. Jsem perfekcionista, a proto jsem byla mile překvapená, že autorka pracovala i s datem vydání fanfikcí a tím, jak se na nich odráželo i to, jak se zrovna Cath cítila. Jen mě trochu mrzí, že v knize není konec povídky ,,Nedej se, Simone".

Ačkoli je Fangirl příklad ideální oddychovky, řeší i rodinné problémy. Z části to má vinu na tom, že mi Fangirl přirostla k srdci, ale z největší části díky Cath, jelikož jsem se s ní ve většině případů dokázala vžít. Autorka skvělě vystihla pocity a myšlení introverta.

Fangirl Vás neochudí ani o rozmanitost postav. Tichá Cath, energetická Reagan, přátelský Levi, společenská Wren další. Každá postava je úplně jiná.

V jedné větě: Pokud máte rádi romantiku a nechcete nad ničím přemýšlet, neváhejte si Fangirl přečíst.

Hodnocení: 9/10

Pobertův plánek

5. listopadu 2016 v 15:47 Vyrábění
Dneska pro Vás mám spíše tip na Pobertův plánek. Na jedné stránce jsem našla návod a myslím si, že ti, kdo mají rádi Harryho Pottera, to určitě potěší. Vlastní postup jsem nedělala, protože by se špatně z fotek poznalo, co vlastně dělám.
Odkaz na návod: zde

A tady je už moje slepená mapa.

Děkuju, že jste došli až na konec stránky.