Leden 2017

Královna stínů

30. ledna 2017 v 14:29 Knížky
Autor: Sarah J. Maasová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 656
Rok vydání: 2016

Ztratila všechny, které milovala. Celaena Sardothien se vrací zpátky do říše a jediné, po čem touží, je pomsta. Brzy si ovšem uvědomí, že ve hře je mnohem víc - musí osvobodit prince Doriana, kterého pomocí magie ovládá král ze skleněného hradu. Musí zjistit příčinu královy moci! Ale hlavně nesmí zklamat svůj lid, který do ní vložil veškeré naděje.


Můj dojem: Královna stínů je název, který dokonale vystihuje celou knihu. Zatímco v Dědičce ohně jsme se setkali se světlejší stránkou magie, s vílami a zemí nezkaženou, ve čtvrtém díle můžete na to všechno zapomenout. Čekají Vás temná zákoutí Zlomuvalu, kanály hemžící se nebezpečím a podniky s pochybnou pověstí. Vše vykreslené tak, jak to dokáže pouze Sarah J. Maas. Při čtení se mi před očima míhal jeden výjev za druhým a neměla jsem jediný problém ocitnout se v duchu vedle hlavních postav.

Nudit se rozhodně nebude, jelikož hned ze začátku na Vás čeká akce. Nechybí ani vtipné situace a rozhovory, které Vás vyloženě nutí se smát. Nebyla by to Sarah J. Maas, kdyby ,,nevytasila" nějaké to tajemství, které nikdo nečekal. A není jich málo. Když jsem se k některému dostala, chvilku jsem na knihu koukala a říkala si: To je vtip? To snad nemyslí vážně. A pak jsem asi pět minut vstřebávala toto zjištění.

Do děje vstupují samozřejmě nové postavy, z nichž si některé zamilujete a jiné nenávidíte. Jak se ale změnila naše Celaena? Ten, kdo si stěžoval, že se nechová jako vrah, si v Královně stínů přijde na své. Poznáváme další její tvář - tvář najemné vražedkyně. Na světlo v plné kráse vyplývá Celaenin sarkasmus spolu s její vychytralou povahou. Na začátku mi sice přišlo, že obviňovala lidi za věci, které sama dělala, ale vzhledem k tomu, jaké má ego, se jí ani nedivím.

Sarah J. Maas nám uštědřila lekci, že nemáme zapomínat ani na staré postavy. Stejně jako asi většina čtenářů jsem i já dávno vypustila z hlavy postavy, které už dávno příběh opustily. To je ale zásadní chyba. Věřte, že až dočtete Královnu stínů, tak si řeknete, jak hodně jste je podcenili.

V Královně stínů se opět rozjíždí milostná linka. Není přecukrovaná, ale jemná a nezastinuje příběh samotný. A není to jen romantika, ale i vztahy celkově. Dávná přátelství a nepřátelství, rodina, křivdy i vraždy.

K autorčinýmu stylu není, co dodat. Celou knihu se postupně odkrývají infromace, které Vás nutí číst dál a dál. Co mě ale velmi překvapilo, byly kapitoly, kde se nepoužívala jména, což dodávalo nádech tajemna. Už Dědičku ohně jsem brala za skvěle propracovanou, ale s Královnou ohně se nemůže měřit. Do poloviny knihy jsem neměla jedinou šanci uhádnout co, kdy a jak Celaena udělá. I druhá část je plná překvapení, ale vyzdvihuji především tu první, jelikož tolik intrik a detailů pohromadě se jen tak nevidí.

Královna stínů je čtivá bomba, u které pouze čekáte, kdy vybuchne. A jelikož tohle ještě není konec, tak se ptám sama sebe: Jak chce Sarah J. Maas překonat něco tak úžasného a nechat celý příběh vybuchnout v ještě lepším velkolepém fináli?

Hodnocení: 10/10

Dekorace ve tvaru jehlanu

27. ledna 2017 v 15:58 Vyrábění
Na obrázkách si můžete přečíst, jak dlouhé a kam pasují jednotlivé části. Používala jsem silnější drát a lepila ho pomocí tavné pistole. Doporučuji si nejdříve slepit dva pětiúhelníky (části dlouhé 8 a 7 cm), poté trojúhelníčky mezi nimi, jako je to na obrázku (6cm), a nakonec špičku (12cm). Nakonec jsem vše přetřela akrylovou barvou.
Obrázky jdou zvětšit.
Prasátko

20. ledna 2017 v 17:13 Vyrábění
Prasátko je vyrobeno ze zapékací hmoty. Vytvarovala jsem si jednotlivé části - uši, rypáček, hlavu a tělo - a po upečení je k sobě lepila tavnou pistolí.


Láska po francouzsku

16. ledna 2017 v 17:03 Knížky
Autor: Fiona Valpy
Ilustrátor: Není
Počet stran: 224
Rok vydání: 2016

V románu Láska po francouzsku najdete to, co chybí většině dnešních módních knih: opravdovost. Patří k těm, na které budete myslet ještě dlouho poté, co dočtete poslední stránku.

Gina ztratí skvělou práci, přítele i část rodiny, a tak se rozhodne pro zbrusu nový začátek. Vymění chladnou šedivou Anglii za slunný francouzský jih, plný barev a skvělého vína. Začne žít v domě na venkově, který zdědila po své milované tetě.

Zaskočí ji však různé nečekané situace, při nichž se musí spolehnout na nové přátele. S dírou ve střeše jí pomůže hezký a záhadný zedník. Jak dopadne největší faux-pas? Jdou vůbec překonat rozdíly mezi britskou a francouzskou náturou? Podaří se Gině splnit si svůj francouzský sen o lásce?

Můj dojem: Na Lásku po francouzsku jsem se těšila asi půl roku. Miluji Francii, bohužel mě tato kniha zastihla v nejhorší možnou dobu. Nejenže jsem prožívala malou knižní krizi, ale brala jsem i antibiotika a tak jsem na čtení neměla ani moc náladu.

Mé nadšení trvalo ovšem jen pár stránek a pak opadlo. Začátek se autorce opravdu povedl. Střídala se zde minulost se současností, rychle jste se zorientovali v ději a příběh poměrně rychle plynul. Nechápu,co se stalo, ale od třetí kapitoly se prakticky dělo stále to stejné jen s pár menšími změnami.

Každá kapitola začíná v knize seznamem úkolů, které si Gina píše do diáře. Tohle byla část knihy, kterou bych úplně vynechala. Párkrát jsem se přistihla, že je i přeskakuju. Přišlo mi, že se autorka snaží být ,,vtipná", ovšem vůbec se jí to nedaří.

S hlavní hrdinkou jsem si vůbec nesedla. Místy mě vytáčelo její chování, kdy se ve vteřině z klidné Giny stala uječená histerka. Pro mě jediná postava s charismem byla Annie, kamarádka Giny.

Abych ale jen nekritizovala, chválím autorku a především překladatelku, že ponechali v textu francouzská slova. Nemusíte umět ani špetkou francouzsky, a přesto je chápete. Dodává to celému dílu tu správnou atmosféru, které je v knížce opravdu hojně.

Od čtení mě také odrazovalo, že už od začátku jsem věděla, jak příběh skončí. V dnešní době je ale většina knížek tohoto žánru psaná také tak, takže to bych knížce odpustila, kdyby mě bavila. Nemohu říct že ne, protože od poloviny jsem se ani nepřemáhala ji dočíst, ale prostě to nebylo ono.

Z odhalení, které je hned na začátku a proplétá se celým příběhem, si myslím, že mohla autorka ,,vyždímat" víc. Jako čtenář jsem se nedokázala do situace vžít, zatímco hlavní hrdinka ji prožívala naplno.

Lásku po francouzsku hodnotím jako průměr. Dlouho jsem zvažovala nemám-li spíše napsat podprůměr, ale na rozdíl od ostatních románků, Vám knížka navíc předá i informace o výrobě vína a všeho kolem. Konec je sice očekávaný, ale nebojte se, pár věcí se odhadnout nedá. Já jsem měla tu smůlu, že jsem si na knížku vybrala špatnou dobu, ale věřím, že pokud máte rádi odpočinkové knihy, od kterých nic neočekáváte, bude se Vám líbit.

Hodnocení: 5/10


Korunka z Hobita/Pána prstenů

14. ledna 2017 v 11:20 Vyrábění
Ahoj. Dneska tu mám návod na korunku z Hobita/Pána prstenů. Není úplně totožná, ale alespoň trochu podobná je. Základ je silný drát. Lístečky jsou ze samoschnoucí hlíny, použít můžete i zapékací hmotu, a jsou natřené zlatou akrylovou barvou.Unboxing#4

10. ledna 2017 v 15:58 Unboxing
Ahoj. Dneska mi přišel balíček, a proto po půl roce vychází opět unboxing.Usmívající se


Vánoční speciál 2016 #4

7. ledna 2017 v 13:38 Oddechové články
Poslední letošní speciál. Příští táden začnou vycházet normální články.

Vánoční speciál 2016 #3

6. ledna 2017 v 15:41 Oddechové články
Třetí vánoční speciál. Fotky z podzimu jsou moje oblíbené, doufám, že se Vám taky líbí.

Vánoční speciál 2016 #2

3. ledna 2017 v 15:10 Oddechové články
Druhý speciální článek.


Knižní rok 2016

2. ledna 2017 v 10:28 Knížky
Ahoj. Ještě jednou bych Vám chtěla popřát šťastný nový rok 2017. Hlavně zdraví a ať si nový rok pořádně užijete.
Zároveň bych Vám chtěla poděkovat za Vaše komentáře, které mi dělají neskutečnou radost. Jak tady, tak na facebooku.
Čtu si všechny a když na některý neodpovím, neznamená to, že jsem na něj zapomněla. Usmívající se