Březen 2017

Krvavé ostří

20. března 2017 v 15:47 Knížky
Autor: Sarah J. Maasová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 408
Rok vydání: 2017

Celaena Sardothien je nejobávanější zabiják v celém království. I když pracuje společně s ostatními zabijáky sídlícími v Tvrzi vrahů, důvěřuje jen sama sobě a svému příteli Samovi. Když ji její intrikující mistr, Arobynn Hamel, pošle na různé mise, které ji zavedou na vzdálené ostrovy i na nepřátelskou poušť, začne jednat nezávisle na jeho rozkazech - ale tím zároveň zpochybňuje i svoji vlastní věrnost. A během svých výprav zjišťuje, že k Samovi cítí mnohem víc než jen obyčejné přátelství. Ovšem tím, že jedná, jak jí napovídá srdce, a vzpírá se příkazům, se ocitá ona sama i Sam ve smrtelném nebezpečí. Arobynn je nelítostný a zradu nikdy neodpouští. A zná za ni jen jediný trest - smrt.Můj dojem: Krvavé ostří. Kniha, na kterou se těšili snad všichni fanoušci Skleněného trůnu. V pěti novelách se vydáváme do minulosti, do okamžiku, kdy se to všechno pokazilo a nebylo cesty zpět. Jak už jsme u Sarah J. Maas zvyklí, na začátku nás nemůže čekat nic jiného než akce. Jednotlivé části knížky jdou chronologicky po sobě a tím, že jsou to ,,pouze" povídky, nenajdeme zde nudné části. Všechno plyne hezky rychle.

Na světlo vyplouvají i nová místa, která jsou pro naši Celaenu neznámým prostředím. Kdo už četl Skleněný trůn a další díly, určitě si na ně vzpomene. Pokud by jste chtěli číst tyto povídky před původní sérií, teoreticky můžete. Krvavé ostří je bez spoleirů, maximálně je tam jedno nebo dvě naťuknutí, ale nedoporučuji Vám to. Přijdete tak o pomalé odhalování, které je na sérii tak čtivé. Krvavé ostří jsou podrobněji popsané mise, o kterých se Celaena zmiňuje v sérii.

V Krvavém ostří je krásně vidět, jak Celaena dospěla. Od Královny stínů to je opravdu velký skok. Naše vražedkyně se chová opět jako rozmazlený ,,spratek", jehož ego nezná mezí, stejně jako její arogance. Občas jsem jí chtěla dát pár facek, protože ,,normální" člověk by v danou chvíli řešil, podstatnější věci, ale na druhou stranu díky Celaenině povaze vznikají velmi vtipné situace. Knížka nejen popisuje její život, ale ukazuje nám tím také, proč se tak chová.

Samozřejmě přicházejí i nové postavy. V jednu chvíli jsem si říkala: Jo, to bude postava, která se konečně Celaeně vyrovná, ale nakonec to dopadlo úplně jinak. Nicméně u některých se nedá připravit na to, co udělají.

Z anotace by se mohlo zdát, že se knížka ponese v romantickém duchu. Věřte mi, té je tu jen malinko. Vztah se Samem se rozvíjí skoro až na konci. Možná právě proto mi Sam nedokázal přirůst k srdci. Ne že bych ho neměla ráda, ale skoro 150 stránek v příběhu nevystupuje.

Krvavé ostří se mi četlo velmi dobře. Povídky se mi líbily všechny až na jednu - Vražedkyně a léčitelka. Ta jediná mi přišla táhlejší a nic moc se v ní nedělo. Nicméně Krvavé ostří je povinnost pro všechny fanoušky Skleněného trůnu. Krásně doplní sérii a pokud ho ještě nemáte, neváhejte se do něj pustit.

Hodnocení: 9/10


Jarní dekorace - květiny

18. března 2017 v 12:46 Vyrábění
Po delší době přidávám opět návod na jarní dekoraci.


Siréna

6. března 2017 v 11:01 Knížky
Autor: Kiera Cassová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 304
Rok vydání : 2017

Oceán zachránil Kahlen před smrtí. Je to už dávno, co ji nenechal utonout, a od té doby mu slouží jako siréna. Svým zpěvem láká bezpočet neznámých do hlubin moře, aby tak splatila dluh. Může se pohybovat také na zemi mezi lidmi, ale protože by i jediným slovem mohla způsobit smrt, musí držet jazyk za zuby. Dívá se, jak žijí obyčejní lidé a těší se, až bude taky smět hlasitě mluvit, smát se a svobodně žít. Je smířená se samotou až do konce služby… ale pak se seznámí s Akinlim. Je to kluk, který má všechno, o čem kdy snila. Vypadá dobře, je srdečný, vtipný a bezprostřední, zajímá ho nejenom její krása. Všemožně se s ní snaží komunikovat, úžasně si rozumějí a vztah mezi nimi rychle přeroste kamarádství. Ať chtějí nebo ne, jsou spojeni poutem lásky… A Kahlen chce. Jsou tu však pravidla daná Oceánem a zamilovat se do člověka? To by jistě žádná siréna neměla. Bude muset Akinliho opustit. Žádný člověk nesmí v životě poznat mořský svět sirén. Jenomže poprvé po létech poslušnosti je Kahlen rozhodnutá následovat hlas srdce.Můj dojem: Tak jako je George R. R. Martin znám svým fantasy světem, kde smrt čeká na každém rohu, tak je Kiera Cass známá svými romantickými příběhy. Ani v Siréně Vás nemine příjemá atmosféra pocukrovaná sladkou romantikou, se kterou musíte už na začátku počítat. Pokud tedy nemáte rádi knížky s předvídatelným koncem, raději se Siréně vyhněte. Vy ostatní, kteří stejně jako já ,,slaďárnami" nepohrdáte a nestraníte se jim, určitě Sirénu zkuste.

Kdybych nemusela chodit do školy a dělat všechny věci okolo, měla bych knížku přečtenou raz dva. Čtivost se jí rozhodně upřít nedá. Děj plyne poklidně bez větších akcí a jak už to v young adult bývá, naleznete zde i místa těžko uvěřitelná, co se týká náhod. To všechno mi ale nevadilo a nenapadá mě ke knížce lepší přirovnání, než že Vás vtáhne do děje stejnou silou, jakou sirény vábí své oběti.

Abych ale řekla (napsala) pravdu, na začátku jsem byla mírně zklamaná. Nebyla jsem si jistá, zda Kiera nešlápla vedle, když se rozhodla napsat fantasy. Ne, nešlápla. Nad tou fantasy stránkou převládá ,,normální život" - rozhovory a SMSky, které Vám vykouzlí úsměv na tváři, scény, při kterých máte pocit, že se samou sladkostí roztečete...
V knížce je i poznat autorčina záliba v dortech a musím uznat, že i dobře vymyslela problém sirén, které nemůžou v přítomnosti lidí mluvit, a skvěle vystihla i jejich osudy a jejich minulost, která se prolíná s přítomností.

Nemalou roli dostal i samotný Oceán. Do teď se nemůžu rozhodnou, zda ho mám brát kladně, či záporně. Na jednu stranu se chová starostlivě jako rodič, na druhou je hrozně sobecký a náladový.
Hlavní hrdinka Kahlen. Nemůžu o ní říci, že by mi zvlášť přirostla k srdci, ale nemůžu ani říci, že bych ji neměla ráda. Ano, je nerozhodná, občas dětinská, lituje se, ale také se ve správnou chvíli dokáže vzchopit a jednat rozvážně.

Nemohu si odpustit ani srovnání se Selekcí. Neočekávejte, že je Siréna lepší nebo na stejné úrovni. Přesto je to ale stále dobré, a proto ubírám pouze jednu hvězdičku. Na někoho může Siréna působit jako klišé, ale pro mě to byla romantická oddechovka, která mi zvedla náladu pokaždé, kdy jsem ji otevřela.

Hodnocení: 8/10


Střapaté květiny

5. března 2017 v 10:57 Vyrábění
Jaro se pomalu blíží. Usmívající se


Děkuju, že jste došli až na konec stránky.