Květen 2017

Kráska a zvíře třikrát jinak

22. května 2017 v 14:34 Knížky


Ahoj. Vítám Vás u trochu jiné ,,recenze", než píšu obvykle. Dokonce bych to ani nenazvala recenze, ale spíše dojmy. Nedávno jsem četla tři knížky, které byly vydány k filmu Kráska a zvíře. Nechci psát zvlášť recenzi na každou z nich, protože za prvé by byly hodně krátké a za druhé mi přijde lepší shrnout moje dojmy do jednoho vystihujícího článku.


Jako první tu mám Krásku a zvíře: Nejkrásnější příběh. Tato knížka mě nadchla ze všech nejvíce. Osobně si myslím, že se jedná o skvost, který nesmí chybět žádnému fanouškovi Krásky a zvířete. Knížka je graficky opravdu nádhená a to nejen zvenku, ale i vnitřek je krásně rámovaný a tónovaný do zlaté. Samozřejmě se mi líbí i fotky z filmu, které se velmi povedly, ikdyž pár jich je rozmazaných.
Příběh jako samotný je oproti filmu hodně osekaný a hodně věcí tu chybí. Knížku bych doporučila třeba i na čtení dětem před spaním, jelikož je opravdu kraťoučká ( 96 stran) a písmenka má velká.

Hodnocení: 10/10


Další na řadě je Kráska a zvíře: Román podle filmu. Snad již nemusím zmiňovat, že se jedná o další výborně graficky zpracovanou knížku. Jak už název říká, příběh je skoro úplně stejný jako film. I přesto je kniha trochu jiná. Narozdíl od filmu můžeme sledovat myšlenky různých postav - Belle, zvířete nebo sloužících. Opět se čte velmi rychle díky velkým písmenům.
Abych ale řekla pravdu, a možná se mnou někteří nebudou souhlasit, více se mi líbil film. Ano, já vím, knížka je většinou, ne-li vždycky, lepší než film, ale já si prostě nemůžu pomoct. Já jsem velký fanoušek Disney a mám velmi ráda písničky, které doprovází příběh. Ty tomu dodávají tu správnou atmosféru. A ty samozřejmě v knize být nemouhou. Jako první jsem viděla film, asi jako většina, a musím říct, že se velmi povedl, na čemž mají nemalý podíl herecké výkony, které byly úžasné. Jen tak mimo: Luke Evans jako Gaston byl prostě úžasný.
Proto tedy nemůžu dát knize plný počet. Neříkám, že je špatná, ale pro mě má cenu hlavně z hlediska toho, že se jedná o příběh Krásky a zvířete.
Hodnocení: 8/10


A nakonec, jak už mnozí tuší, Kráska a zvíře: Zakletá v knize. U této knihy nastíním trochu děj.
Příběh začíná v momentě, kdy Belle dostane od zvířete knihovnu. A jako vášnivá knihomolka nemůže dopustit, aby zůstala v tak zanedbaném stavu. Při úklidu ovšem narazí na jednu podivnou knihu. Knížka Nikdy víc, jak náhle zjistí, jí poskytne únik od reality, únik od vězení a především únik od zvířete. Zde se seznámí se záhadnou hraběnkou, která jí nabídne život, ve kterém je vše dokonalé, stejně jako je dokonalé samotné Nikdy víc.
Takto nějak začíná příběh. Knížka toho nabízí mnohem víc. Podle názvu by se mohlo zdát, že velká část se bude odehrávát právě v Nikdy víc, ale opak je pravdou. Ze začátku je děj volnější a z velké části se odehrává v zámku. Což ovšem neznamená, že bych se nudila. Vtipných situací je v knize požehnaně, především když se potká Belle se zvířetem.
Jelikož je příběh ,,vsazený" navíc, doporučovala bych nejdřív vidět film, popřípadě si přečíst již víše zmiňovaný román.
Od knížky toho neočekávejte mnoho, je čtivá, vtipná, romantická, ale stáleje to pohádka, takže počítejte s poměrně velkým klišé a děj není nijak moc složitý. I přesto se mi kniha líbila.

Hodnocení: 8/10
Uvnitř mé hlavy

8. května 2017 v 9:50 Knížky
Autor: Francesca Zappia
Ilustrátor: Není
Počet stran: 368
Rok vydání: 2016

Co když jsem si tě vymyslela?

Alex je divná; alespoň tak ji vnímá její okolí. Přitom má jen vlasy červené jako kečup a fascinují ji živí humři v nádrži supermarketu, trpí paranoiou, že ji pronásledují komunisti nebo že jí někdo otrávil jídlo. Trpí totiž schizofrenií a plete si vlastní halucinace s realitou. Někdy jde obojí od sebe jen těžko rozlišit, jedinou její jistotou je mladší sestra Charlie a Kouzelná osmička, dětská hračka, se kterou se často radí. Pro jistotu má u sebe Alex taky fotoaparát a v případě nouze si věci a lidi fotí, aby měla jistotu, že nejsou jen jejím přeludem. Za přelud považuje nejdřív i Milese, nejdrsnějšího týpka ze školy. Nevymyslela si ho náhodou?
Proč by zrovna on měl mít o jejií společnost zájem?


Můj dojem: Od Uvnitř mé hlavy jsem toho moc neočekávala. Jediné, co jsem o ní věděla bylo, že ji všichni chválí. Tak jsem si řekla, proč to nezkusit. A jsem moc ráda, že jsem ji zkusila, protože jsem našla knížku, ke které se můžu kdykoli vrátit a stále mě bude bavit.

Na zadní straně knížky je napsáno: ,,Hořkosladký debutový román o síle opravdového přátelství a lásky, při kterém se budete smát". A ano, tak to také bylo.Vzhledem k věku autorky je knížka psaná stylem, který mi byl hodně blízký. Po první stránce jsem věděla, že tohle je něco pro mě. Uvnitř mé hlavy si mě získala svou vtipností, studentskou mluvou, poklidností s jakou plyne a krátkými kapitolami, což velmi oceňuju.

Alex je strašně sympatická a přátelská postava a veřím, že si ji hned oblíbíte. Opravdu se ocitáte uvnitř její hlavy a stejně jako Alex nevíte, co je reálné a co ne. I přesto, že mám Alex ráda, postavou číslo jedna byl pro mě Miles. Celou knížku se odkrývala jeho osobnost a stále bylo něco, co Vás překvapilo.

V knížce jsem našla i několik překlepů, ale to se občas stane a není důvod si čtení kvůli tomu neužít.

Uvnitř mé hlavy je sladké, romantické a milé čtení plné smíchu, radosti, ale i smutku, kterému nechybí ani tajemství, napětí a vtipné historky a poznámky. V Uvnitř mé hlavy najdete vše, co má správný příběh mít. Knížka je dějově dokonalá stejně jako je dokonalé její grafické zpracování. Kniha mě naprosto pohltila a já jen doufám, že u nás vyjdou i další autorčiny knížky.

Hodnocení: 10/10