Červen 2017

Loutka a jiné povídky

28. června 2017 v 14:21 Knížky
Autor: Daphne Du Maurier
Ilustrátor: Není
Počet stran: 216
Rok vydání: 2014

Všechny povídky zařazené do této sbírky se představují českým čtenářům poprvé. Daphne du Maurier je napsala před svými třiadvacátými narozeninami, některé v pouhých devatenácti letech. Navzdory jejímu mládí se už zde zřetelně objevují prvky, které ji budou provázet celou spisovatelskou kariéru - mistrovské zachycení mrazivě napjaté atmosféry, plastické vykreslení nitra postav, schopnost umožnit čtenářům, aby se s požitkem nechali unášet rozmanitými vrstvami příběhu. V titulní povídce Loutka moře vyplaví na břeh rozmáčený deník, jehož stránky zachycují temný milostný příběh poznamenaný posedlostí a žárlivostí. Osud pisatele vášnivě zamilovaného do tajemné, chladné Rebeky však zůstává zahalen tajemstvím... Strhující příběhy podivných lidských povah představují zrození pozoruhodného literárního talentu, který později proslavila díla jako Mrtvá a živá nebo Ptáci.Můj dojem: Znáte to, když jdete do knihovny a odnesete si knížku, která Vás zaujme svou obálkou? Toto je totiž můj případ. Na knížku jsem se opravdu těšila, a proto mě také zklamala. Možná jsem neměla očekávat mnoho a knížku bych si užila. Už se ale stalo a tady jsou mé dojmy ze čtení.

Když jsem do knížky šla, absolutně jsem o autorce nic nevěděla. Netušila jsem, jakým stylem píše ani o čem píše a tak jsem byla na začátku trochu překvapená. Postupně jsem si ale zvykla a temná atmosféra ani hrůzné činy lidí mě nedokázaly ,,vykolejit". Na to, že se mi starší knihy špatně čtou, jsem si na začátku říkala, že by se mi kniha mohla líbit, ale pak to přišlo. Osobně si myslím, že z příběhů mohla autorka ,,vytěžit" mnohem víc. Čtenář je v neustálem napětí a očekává, co bude dál, ale přišlo mi, že vyvrcholení zápletky mohlo být mnohem rozvinutější. U některých povídek bych i přidala více přímé řeči a ubrala popisu.

Abych ale jen pouze nekritizovala, jsou i věci, které se mi velmi líbily. Autorka skvěle vystihla povahy postav, přetvářky, pravé záměry postav a složitost vztahů. Některé povídky mě nadchly jiné ne. Asi nejvíce mě zaujala povídka poslední, tedy Přísavka. Přišla mi hodně čtivá a vtipná a ideálně dlouhá. V knize najdete nejrůznější druhy povídek - romantické, temné, vtipné, ale i na zamyšlení.

Knížku hodnotím průměrně. Neurazí, nenadchne. Můj šálek kávy to není.

Hodnocení: 5/10


Maska

24. června 2017 v 19:52 Vyrábění
Ano, je tu nový článek. Volejte sláva a tři dny se radujte. Poslední dobou toho na blogu moc není, ale doufám, že o prázdninách se to změní. Recenzí by mělo vycházet více (alespoň doufám) a chystám na celé prázdiny jednu sérii článků, ale ještě přesně nevím, jak to bude. Určitou vizi mám v hlavě, ale jak to nakonec udělám, poznáte v prvních článku.
Tento návod je jen taková inspirace. Sama přiznávám, že maska se mi moc nepovedla. Doufám, že je to z návodu pochopitelné, ale raději to ještě napíšu. Při vyrábění se používá tavná pistole, lepidlo se nanáší na pečící papír (obrázek číslo 2), mělo by pak jít hezky sloupnout.
Dvůr mlhy a hněvu

6. června 2017 v 18:46 Knížky
Autor: Sarah J. Maasová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 664
Rok vydání: 2017

Feyre přežila střet s Amaranthou a vrátila se na Jarní dvůr. Avšak ani zde nemá klidu, protože ji neustále pronásledují vzpomínky na to, co musela udělat, aby osvobodila Tamlina i jeho lid.

A stejně tak nemůže zapomenout ani na smlouvu s Rhysandem, s kterým má strávit jeden týden v měsíci. Ač je nyní vznešenou vílou, srdce má stále lidské. A navíc si postupně uvědomuje, že na obzoru se objevuje ještě mnohem větší zlo, než jaké kdy zažila. A tak zatímco se snaží vyznat v zákrutech vílího života, zjišťuje, že její role zachránkyně ještě neskončila. Avšak dokáže se vyrovnat s nebezpečím, které se k ní blíží?Můj dojem: První díl skončil dost uzavřeně, a proto většině lidí běžela hlavou otázka: Co bude dál? Pár náznaků, jakým směrem by se mohl druhý díl ubírat, tu bylo, ale věřte mi, že ať jste si představovali cokoli, ani zdaleka se to nevyrovná realitě. Dvůr trnů a růží byl totiž ,,pouze" příprava na Dvůr mlhy a hněvu.

Feyre dýky a meče vymění za šaty a rukavičky, což se jí samozřejmě příčí, ovšem nedokáže potlačit potřebu pomáhat ostatním. Ze začátku si sice můžete říkat, co to je za ufňukanou chudinku, ale Feyre se časem dost vybarví a neztratí ani svou drzou a nepoddajnou povahu. První díl skončil šťastně až navěky, ale je tomu tak doopravdy?

Velký prostor dostává tak trochu tajemná postava, o které se toho moc z Dvora trnů a růží neví. Samozřejmě mluvím, respektive píši, o Rhysandovi, Vladaři Nočního dvora. Po pravdě řečeno, po přečtení prvního dílu bych nebyla shopná říci, kterou postavu mám nejraději, ale teď je to jednoznačné - Rhyse. Právě díky němu jsem se u knížky hodně nasmála. Čeká Vás nespočet narážek, škádlení, hádek, zrad, přetvářek, ale i odvahy, vůle, lásky atd..

Vedle již známých postav do děje samozřejmě vstupují i postavy nové a stejně jako u Rhysanda toho o nich moc nevíme. Krůček po krůčku se nám ovšem společně s Rhysem otevírají, ale stále toho dost zbývá a já doufám, že v dalších dílech je budeme znát lépe a lépe, protože nevím jak Vás, ale mě si získali na první pohled. A možná si změníte obrázek o již známých postavách.

Také se dozvídáme další informace o kultuře víl jako jsou jejich svátky, rituály či velekněžky, ovšem také jejich nebezpečné stránky. To se mi velmi líbilo. A nejen to. Dozvídáme se i minulost přátelství či nepřátelství mezi jednotlivými postavami. Naplno je vidět opravdová síla vladařů. Nechci spoleirovat, ale nemalou roli dostává samotná podstata magie, která se bude rozvíjet určitě i v dalších dílech.

Dvůr mlhy a hněvu napsala Sarah J. Maas, a tak si můžete být jistí, že jedna věc příběhu chybět nebude - napětí. Akční scény elegantně střídají ty klidné. Jsou v dokonalé rovnováze a nudit se rozhodně nebudete. Autorka opět dokázala, jak skvěle umí psát nejen bojové scény, které můžou trvat i několik stran a vy hltáte jeden list za druhým. Posledních pár stránek jsem četla s vytřeštěnýma očima a říkala si: To nemůže být pravda. U prvního dílu byl konec klidný, ale zde? Spousta věcí zůstává otevřena a nám nezbývá nic jiného, než čekat na třetí díl.

Ačkoli je Dvůr mlhy a hněvu pořádná bichlička, čte se nesmírně rychle. Od knížky se nedá odtrhnout a nebýt toho, jak je tlustá, nosila bych ji všude sebou, abych si ji mohla neustále číst. Mně osobně se líbil už první díl, ale pokud Vás tak moc nezaujal, druhému dílu byste měli dát určitě šanci.

Hodnocení: 10/10


Knihovníček #3 Knihy na filmovém plátně

4. června 2017 v 18:38 Knížky

Předchozí díly:
  1. Moje čtecí rutina
  2. Knihoden aneb Svět knihy 2017
Ahoj. Vítám Vás u hodně opožděného dílu Knihovníčka. Ti, kdo mě sledují na facebooku, ví, že teď absolutně nestíhám. Nevím, jak budou v červnu vycházet články, protože mám hodně práce, školy atd.. Ale teď už pojďme na knihy, které byly zfilmované. Usmívající se

Děkuju, že jste došli až na konec stránky.