Loutka a jiné povídky

28. června 2017 v 14:21 |  Knížky
Autor: Daphne Du Maurier
Ilustrátor: Není
Počet stran: 216
Rok vydání: 2014

Všechny povídky zařazené do této sbírky se představují českým čtenářům poprvé. Daphne du Maurier je napsala před svými třiadvacátými narozeninami, některé v pouhých devatenácti letech. Navzdory jejímu mládí se už zde zřetelně objevují prvky, které ji budou provázet celou spisovatelskou kariéru - mistrovské zachycení mrazivě napjaté atmosféry, plastické vykreslení nitra postav, schopnost umožnit čtenářům, aby se s požitkem nechali unášet rozmanitými vrstvami příběhu. V titulní povídce Loutka moře vyplaví na břeh rozmáčený deník, jehož stránky zachycují temný milostný příběh poznamenaný posedlostí a žárlivostí. Osud pisatele vášnivě zamilovaného do tajemné, chladné Rebeky však zůstává zahalen tajemstvím... Strhující příběhy podivných lidských povah představují zrození pozoruhodného literárního talentu, který později proslavila díla jako Mrtvá a živá nebo Ptáci.Můj dojem: Znáte to, když jdete do knihovny a odnesete si knížku, která Vás zaujme svou obálkou? Toto je totiž můj případ. Na knížku jsem se opravdu těšila, a proto mě také zklamala. Možná jsem neměla očekávat mnoho a knížku bych si užila. Už se ale stalo a tady jsou mé dojmy ze čtení.

Když jsem do knížky šla, absolutně jsem o autorce nic nevěděla. Netušila jsem, jakým stylem píše ani o čem píše a tak jsem byla na začátku trochu překvapená. Postupně jsem si ale zvykla a temná atmosféra ani hrůzné činy lidí mě nedokázaly ,,vykolejit". Na to, že se mi starší knihy špatně čtou, jsem si na začátku říkala, že by se mi kniha mohla líbit, ale pak to přišlo. Osobně si myslím, že z příběhů mohla autorka ,,vytěžit" mnohem víc. Čtenář je v neustálem napětí a očekává, co bude dál, ale přišlo mi, že vyvrcholení zápletky mohlo být mnohem rozvinutější. U některých povídek bych i přidala více přímé řeči a ubrala popisu.

Abych ale jen pouze nekritizovala, jsou i věci, které se mi velmi líbily. Autorka skvěle vystihla povahy postav, přetvářky, pravé záměry postav a složitost vztahů. Některé povídky mě nadchly jiné ne. Asi nejvíce mě zaujala povídka poslední, tedy Přísavka. Přišla mi hodně čtivá a vtipná a ideálně dlouhá. V knize najdete nejrůznější druhy povídek - romantické, temné, vtipné, ale i na zamyšlení.

Knížku hodnotím průměrně. Neurazí, nenadchne. Můj šálek kávy to není.

Hodnocení: 5/10

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolik knížek přečtete za měsíc?

Žádnou
1-2
3-5
5-8
Více než 8

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Děkuju, že jste došli až na konec stránky.