Červenec 2017

Seznam recenzí

30. července 2017 v 18:34 Knížky
Recenze v seznamu jsou v abecedním pořadí podle příjmení autora. Pokud se jedná o sérii, knihy následují tak, jak jdou díly po sobě a v závorkách je uvedeno, o kolikátý díl se jedná.

Ke starším recenzím buďte prosím schovívaví.


Mé (dětské) knižní lásky #3

27. července 2017 v 12:24 Knížky

Ahoj. Po delší době Vás opět vítám u dalšího dílu Mé (dětské) knižní lásky. Tentokrát bude o knížkách, které jsem četla hlavně od třetí až do páté třídy. Jak asi víte, převážně čtu fantasy a young adult. Tyto žánry jsem ale objevila až kolem páté až šesté třídy. Předtím pro mě existoval svět dětských detektivek. A o mých dvou oblíbených autorech bude tento článek.
Předchozí díl tady.


Všem klukům, které jsem milovala

22. července 2017 v 18:24 Knížky
Autor: Jenny Hanová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 320
Rok vydání: 2015

Milostné dopisy mají mnoho podob. Lara Jean nikdy žádný nedostala, ale pár už jich napsala - na rozloučenou. Lara žádnému klukovi nedala najevo, že se do něj zamilovala. Místo toho mu napsala dopis o tom, jak se cítí, pečlivě ho zapečetila a schovala do krabice pod svou postelí. Ale jednoho dne dopisy z krabice zmizí a Lara zjistí, že je někdo rozeslal. A najednou musí čelit všem svým pocitům, které před světem - a hlavně přímo před adresáty - pečlivě ukrývala! A jak se postupně vyrovnává s minulostí, zjišťuje, že něco dobrého to rozeslání dopisů přece jen přineslo.Můj dojem: Nastalo léto a já jsem dostala chuť pustit se do nějaké hezké a klidné romantiky. Přečetla jsem si knížku Všem klukům, které jsem milovala a myslím, že jsem si nemohla vybrat lépe.

Knížka je taková milá a jednoduhá oddechovka, kterou máte za chvíli přečtenou. Ze začátku příběh vypráví spíše o Lařiných kamarádech, rodině, minulosti a domáctnosti. Je to poklidný úvod do příběhu, a i když se tam nic moc nedělo, vůbec mi to nevadilo.
Nevím proč, ale trochu mi knížka připomínala deníček. Možná to bylo krátkými kapitolami, ale spíše si myslím, že za tím jsou Lařiny poznámky a ,,kecy" okolo. Ty mě bavily ze všeho nejvíce a vnášely do příběhu jemný humor.

Lara Jean mi ze začátku přišla tak trochu střelená a myslím si to o ní do teď. Ale v tom dobrém slova smyslu. Patří mezi snílky a romantiky, je trochu naivní a často dřív jedná, než myslí, čímž se příběh ještě více zamotal. Ale jako hrdinka byla fajn.
To se ovšem nedá říci o její sestře Margot. Já snesu, co se týká hrdinů, hodně, ale tato postava mi opravdu pila krev. Připadala mi hrozně chladná a ,,umělá". Jsem ráda, že v knížce tak moc nevystupovala.

Všem klukům, které jsem milovala mohu jen doporučit, ideálně na léto. Je to knížka, u které můžete vypnout a nad ničím nepřemýšlet. Chytla mě už od první stránky a já už se nemůžu dočkat, až si přečtu druhý díl, jelikož po tom otevřeném konci potřebuju vědět, co bude dál.

Hodnocení: 9/10
Mandelstein a Nebelstein

20. července 2017 v 16:43 Výlety

Ahoj, vítám Vás u dalšího tipu na výlet. Tentokrát na Mandelstein a Nebelstein, vyhlídky, které leží kousek od česko-rakouské hranice.


Odvrácená tvář lásky

18. července 2017 v 15:21 Knížky
Autor: Colleen Hooverová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 288
Rok vydání: 2016

Neptej se na minulost a nepočítej s budoucností... Dvě jasně daná pravidla. Jak dlouho ale můžou fungovat v lásce?

Když se vysokoškolačka Tate Collinsová na čas přestěhuje ke svému staršímu bratrovi a seznámí se s jeho kamarádem, pilotem Milesem Archerem, není to rozhodně láska na první pohled. Není to dokonce ani přátelství, jen vzájemná prudká a neovladatelná touha. Miles kupodivu váhá déle než Tate, ale nakonec i on potlačí svoje zábrany. Už po prvním milování je zřejmé, že fyzicky si oba dokonale vyhovují. Oboustranná domluva zní jasně: on o lásku nestojí, ona na ni nemá čas, takže zůstanou jen u sexu. Jenže Tate brzy zjišťuje, že chce se záhadným, uzavřeným a posmutnělým Milesem prožít mnohem víc. Že chce porušit obě jeho pravidla: neptat se na minulost a nepočítat s budoucností.


Můj dojem: Tak už i já jsem si konečně přečetla něco od známé Collen Hoover. Pokud se aspoň trochu pohybujete v young adult knížkách, tohle jméno Vám není cizí. Nadchla mě ale Odvrácená tvár lásky natolik, abych dala šanci i dalším jejím knížkám?

Jak už anotace napovídá, jedná se o lovestory. Možná si teď říkáte: Co může být zajímavého a originálního na další knížce o lásce? Odvrácená tvář lásky ovšem má své kouzlo, které Vás nutí číst dál a dál. Kromě příběhu, který se točí kolem Tate a Milese, se kapitoly střídají ještě s vypravováním z pohledu Milese o tom, co se stalo před šesti lety. O příběhu Milese a Rachel (Tohle opravdu není spoiler, Rachel se objeví hned na začátku druhé kapitoly.). Jejich svět nemá jedinou chybu, ale Vy víte, že se něco muselo stát.

Co se týká postav, Tate je hodně sebevědomá a náladová hrdinka. Má i výbušnou povahu a dost často dřív mluví, než myslí. Pokud tedy mám říci něco, co v této knížce opravdu není, pak je to nuda. Miles je pravý opak Tate. Tajemný, introvert a málomluvný. Dohromady ovšem tvoří skvělou dvojici, kterou si zamilujete.

Nejvíce bych ale chtěla vyzvednout práci s textem. Ať už je to zarovnání, či velikost. U žádné jiné knížky jsem to zatím neviděla. Chápu, že teď mi asi nerozumíte, pokusím se to ale vysvětlit. Milesovi kapitoly se podstatně liší od těch vyprávěných z pohledu Tate. To, že jsou psané v přítomném čase, není až tak důležité. Nemají totiž klasické zarovnání, nýbrž zarovnání do středu stránky (V této recezi je tak zarovnána anotace). Ze začátku si mi to četlo trochu hůře, ale jak jsem si zvykla, neměla jsem s tím problém. Právě naopak. Dostalo to svůj význam a já to beru jako velké plus této knížky.
Co se týká písma, dost špatně se mi to vysvětluje. Například slovo ,,ticho" bylo v Milesových kapitolách párkrát pod sebou od největšího po nejmenší. Moje vysvětlení je pro Vás teď nejspíše španělská vesnice, ale pokud si knížku přečtete, určitě pochopíte, co tím myslím. Možná jsou to detaily, ale mám z nich velkou radost.

Odvrácená tvář lásky se sice neřadí mezi top knížky, které jsem četla, ale má své jedinečné kouzlo. Pokud hledáte nějakou oddechovku, tato knížka je skvělou volbou. Konec mě překvapil a já si určitě časem přečtu další knížky od Collen Hoover.

Hodnocení: 8/10


Koruna

16. července 2017 v 10:28 Knížky
Autor: Kiera Cassová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 280
Rok vydání: 2017

Když byla Eadlyn přinucena zúčastnit se Selekce, netušila, že by se mohla zamilovat do jednoho z 35 nápadníků. Ji prostě žádná pohádka nečekala! Jen počítala dny, až bude moct poslat všechny domů. Po událostech, které se odehrály v paláci, si ale uvědomuje, že nemůže být na všechno sama. A že srdce někdy překvapí i nejotrlejšího cynika. Co když ale bude muset učinit volbu, která je důležitější, než si kdy pomyslela?


Můj dojem: Přišlo to, co se stát muselo, a tak je tady závěr celé série Selekce. Pro mě osobně byla Koruna hodně smutnou knížkou, jelikož jsem věděla, že je to poslední díl miloučké série o princeznách. Jinak je ale Koruna vtipná a především čtivá. Kiera Cass je paní spisovatelka. Nepíše sice nijak akční romány, ale přesto dokáže čtenáře vtáhnout do knihy.

U Koruny mi přišlo, že se toho dělo daleko méně než v Dceři, ale stále se četla rychle. Autorka do děje vsadila jemný humor a díky rozhovorům mezi postavami děj krásně plynul. Přestože Koruna není žádný literární skvost, má své jedinečné kouzlo. Nečekejte dlouhé popisné části ani skvělou zápletku, která Vám vyrazí dech, tahle knížka má jediný úkol a tím je, aby jste se u čtení rozplývaly nad přeslazenou romantikou.

Oproti Dceři se trochu změnila i jedna postavou. Eadlyn. Zatímco v Dceři ukázala svojí panovačnost, v Koruně se otevřela a dovolila nám nahlédnout do své složité osobnosti. Stále je trochu namyšlená, ale hned ze začátku knihy se chová i soucitně. Mně Eadlyn nevadila ani v Dceři, ale v této knížce ji mám ještě raději.

Celou sérii Selekce hodnotím velmi dobře a pokud jste ji nečetli, hurá na ni. Otázkou ale je, zda se Koruna vyrovná ostatním dílům. Mně se nejvíce líbil první díl, ale i tak musím říci, že Koruna je velmi dobrým závěrem celého příběhu a rozhodně pro mě nebyla zklamáním.

Hodnocení: 8/10


Růžička z plastu

15. července 2017 v 9:56 Vyrábění
Ahoj. Dneska tu mám tip na růžičku z plastu. Potřebovat budete akorát obyčejnou PET lahev a svíčku. Z PETky si vystřihnete jednotlivé lístky růže a nad svíčkou jeden po druhém trochu zkroutíte. Lístky musí být trochu větší, jelikož se nad svíčkou trochu zmenší. K sobě je můžete lepit tavnou pistolí. Když máte růžičku hotovou, stačí ji nalepit na pírko.
Růžička může vypadat těžká, ale je to opravdu jednoduché, stačí trocha trpělivosti.
Mé (dětské) knižní lásky #2

13. července 2017 v 18:47 Knížky

Ahoj, je tu další díl ze série Mé (dětské) knižní lásky. Kdo ještě nečetl první část, může se na ni kouknout zde. Tentokrát ukážu čtyři knížky, které jsem četla přibližně ve druhé třídě. Už o mně asi víte, že mám ráda filmy od Disneyho. Mně se ale líbí pohádky celkově. A o tom, jaké jsem četla, bude tento článek.


Dospělost je mýtus

12. července 2017 v 15:48 Knížky
Autor: Sarah Andersenová
Ilustrátor: Sarah Andersenová
Počet stran: 112
Rok vydání: 2016

Připadáš si výjimečný? Máš ostré lokty a neohroženě buduješ svou kariéru? Je pro tebe dospělost vzrušující výzvou, na niž se cítíš plně připravený?
Uff. Tak to si dej odchod.

Tahle knížka je určená pro nás ostatní. Pro nás, kteří promrháváme celé víkendy brouzdáním po internetu, kteří prožíváme nesnesitelnou agónii, když se s někým držíme za ruku, kteří celý den sníme o tom, jak konečně přijdeme domů a převlékneme se do pyžama, a hlavně si neustále lámeme hlavu nad tím, kdy přesně že má vlastně dospělost přijít. Tyto komiksy vtipně ilustrují plejádu každodenních trapných a hrůzostrašných situací, které v moderní době prožívá většina mladých lidí.Můj dojem: Hledáte odpočinkovou knížku? Hledáte knížku plnou smíchu? V tom případě by Vám Dospělost je mýtus neměla proklouznout mezi prsty.

Dospělost je mýtus je knížka, která podle mě pobaví všechny věkové kategorie. Je úplně jedno, kolik Vám je. Sarah se na obyčejné a každodenní situace a problémy dívá s nadhledem a dokáže je jednoduše, ale skvěle nakreslit. Není potřeba slov, aby z obrázku vyzařovala určitá nálada. V knížce naleznete od každého tématu něco - od knihomolů, přes randění a dnešní sociální sítě, až po introverty. A to není vše. Dospělost je mýtus je plná momentů, kde se z obyčejného stává neobyčejné.

V krátkosti řečeno, Dospělost je mýtus je knížka, kterou máte sice přečtenou za pár minut, jelikož hltáte slovo po slově, obrázek po obrázku, ale kdykoli se k ní vrátíte, smějete se stejně, jako když jste ji četli poprvé. A pokud i já říkám, že jsem se u toho smála nahlas, pak se u této knížky musí smát každý . Je to roztomilé, je to milé, ale hlavně je to čtivé.

Hodnocení: 10/10


Unboxing#5

7. července 2017 v 13:05 Unboxing


Po půl roce je tu opět unboxing. Není sice nijak velký, ale na knížky, které se skrývají v balíčcích, se těším už strašně dlouho. Ti z Vás, kteří sledují můj facebook, ví, že balíček z Albatrosmedia mi přišel už minulý týden, ale nechtěla jsem dělat po sobě dva malé unboxingy, a tak jsem čekala i na ten z Megaknih. A dneska mi konečně přišel.