Březen 2018

Svět ledu a ohně: Oficiální dějiny Západozemí a Hry o trůny

19. března 2018 v 14:54 Knížky
Autor: George R. R. Martin, Elio Garcia, Linda Antonsson
Ilustrátor: Mnoho
Počet stran: 336
Rok vydání: 2015

Tato nádherně ilustrovaná kniha - obsahující více jak 170 barevných maleb vytvořených speciálně pro ni - nabízí vyčerpávající vylíčení historie Sedmi království, včetně všech dějinných zvratů, vzrušujících bitev, hořkého soupeření a odvážných povstání, které předcházely událostem Písně ledu a ohně a televizního hitu HBO Hra o trůny. George R. R. Martin se o její psaní podělil s Eliem M. Garcíou, jr. a Lindou Antonssonovou, zakladateli vyhlášené fanouškovské stránky Westeros.org a pravděpodobně jedinými lidmi, kteří znají svět Západozemí stejně dobře jako jeho vizionářský stvořitel.


Můj dojem: Myslím si, že tu není člověk, který by neznal Hru o trůny. Každý o ní přinejmenším zaslechl. Pokud jste propadli kouzlu nemilosrdného světa George R. R. Martina, pak věřte, že po přečtení této knihy mu propadnete ještě více.

Už když mi kniha přišla a já si ji prolistovávala, věděla jsem, že jsem za ni peníze zbytečně rozhodně nedala. Jedná se snad o nejhezčí knihu, jakou jsem kdy viděla. Po grafické stránce se jí nedá co vytknout. Vnitřek je doprovázen krásnými ilustracemi od rozličných ilustrátorů, takže se každá liší stylem, ale přeto se nijak neruší. Stránky jsou pevné a podbarvené žlutou barvou, aby vypadaly starší. Celá kniha je dělaná jako kronika, a proto tak i vypadá. Do posledního detailu. Od fondu písmen, přes popisky u obrázků až po krátké popisy událostí mistrů z citadely.

Byla už spousta knih, které měly hezký vzhled, ale obsah průměrný až podprůměrný. Svět ledu a ohně mezi ně ovšem nepatří. Vyprávění je poutavé a zajímavé, popisované do nejmenších podrobností, jak už jsme u George R. R. Martina zvyklí.
Dostáváme se až do doby Úsvitu věků, prožijeme období vlády Targaryenů, čeká nás i Robertova rebélie. Kniha je pomyslně rozdělena do dvou částí. V té první se věnuje jednotlivým panovníkům a jejich vládě a v té druhé zemím Sedmi královstí a zemím za mořem. Pro mě byl mnohem zajímavější popis týkající se králů, ale zaujaly mě i části v popisu historie jednotlivých území, napříkald Železné ostrovy.

Knížce mohu vytknout jen drobnosti. Trochu mě mrzelo, že se v ní nenachází podrobnější mapa Východozemí, ale nijak zvlášť mi to při čtení nevadilo. Občas se v textu vyskytly i chyby týkající se rodinných vztahů mezi Targaryeny, ale díky rodokmenům na konci jsem se rychle zorientovala.

Knížku bych nedoporučovala číst těm, kteří se ještě nepustili do série či neviděli alespoň seriál. Teoreticky vzato by Vám nic spoilerovat neměla, ale právě díky rodokmenům by jste si mohli leccos odvodit. A druhý důvod, proč by jste si ji měli přečíst teprve potom, je ten, že by jste se v ní nejspíše špatně orientovali.

Hledáte odpověď na otázku ze Světa ledu a ohně? V této knížce ji jistě najdete.

Hodnocení: 9/10


Záložka

10. března 2018 v 18:36 Vyrábění
Jak asi většina z Vás ví, velmi ráda čtu a s tím souvisí i mé sbírání záložek. Dnes jsem se rozhodla jednu vyrobit.
Vytiskla jsem si zrcadlově dva obrázky Krásky, které jsem nalepila na čtvrtku a poté je co nejpřesněji vystřihla. Dohromady jsem je spojila modrým proužkem. Ten by měl být z tvrdšího papíru, aby se moc neohýbal. Poté jsem si z reklamních magnetek vystřihla dvě kolečka, která jsem nalepila zevnitř na téměř hotovou záložku.


Na lovu

5. března 2018 v 15:17 Knížky
Autor: Meagan Spoonerová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 328
Rok vydání: 2018

Když se Kráska vydá na lov Zvířete…

Kráska zná tajemný les lépe než kdokoli jiný. Cítí ho ve své krvi. I když vyrostla mezi šlechtici daleko od lesa, ví, že temný hvozd skrývá tajemství, která dokáže odhalit jen pravý lovec. Když její otec přijde o všechno jmění a Jeva se musí společně se sestrami odstěhovat pryč z města
, uleví se jí. Uprostřed divočiny se nemusí přetvařovat a usmívat se na bohaté dámy - nebo se vdát za bohatého šlechtice….
Ale ve chvíli, kdy v lesích zmizí při lovu její otec, nemá Jeva na vybranou - musí ho najít. A jediná cesta vede po stopách stvoření, které se otec snažil ulovit. Přes varování sester se vydává do lesa a stopuje Zvíře až do jeho království - zakletého údolí, zničeného zámku a světa plného stvoření, o kterých slyšela pouze v pohádkách. Do světa, který ji může zničit, nebo spasit.
Zbývá jen jedna otázka. Kdo přežije tento lov: Kráska, nebo Zvíře?


Můj dojem:Jste milovníky pohádky o Krásce a Zvířeti? Máte rádi retellingy? Pokud ano, knížka Na lovu by Vám rozhodně neměla uniknout. Vydáte se s ní až do daleké Rusi, do jednoho malého městečka, kde žije naše hlavní hrdinka Jeva.

Čím jen začít? Hned na první pohled mě knížka oslnila. Kráska a Zvíře je moje oblíbená pohádka, tudíž mi Na lovu nesměla uniknout. Díky úžasné obálce jsem si jí všimla už dříve, když vyšla v zahraničí. Naštěstí jsem se dočkala a knížka byla přeložena do češtiny. Z grafického hlediska se jí nedá nic vytknout. Lesklá obálka celá září v knihovničce mezi ostatními. Ale i vnitřek knížky je zajímavý. Velmi se mi líbilo zpracování kapitol ze dvou pohledů, které se liší i vzhledem. Zatímco vyprávění Krásky je uhlazené a ,,klasické", stránky se Zvířetem jsou podkresleny obrazem lesa. Dobře se pak v příběhu orientujete a dokrosleje to myšlenkové pochody Zvířete.

Právě kapitoly psané ze dvou pohledů se mi na začítku příliš nezdály. Nebyla jsem si jimi jistá, jelikož jsem moc nechápala smysl těch se Zvířetem. Byly příliš krátké, nic se v nich nedělo, ale když se děj rozběhl, vůbec mi nevadily. Právě naopak, velmi jsem si je oblíbila.

Příběh Krásky a Zvířete zná snad každý, proto by se mohlo zdát, že knížka nemá jak překvapit. Ano, příběh je klišoidní, hodně předvídatelný, místy romantický a sladký, ale také komický. Nechybí ani popisné části a napětí při lovu. Některé věci Vám dojdou ještě dříve, než se stanou. Přes to všechno mě dokázal překvapit. Ptáte se čím? Prostředím, ve kterém se odehrává. Většina postav z dnešních knížek žije buď v úplně vymyšleném světě, či v prostředí Ameriky. Je jen pár výjimek a mezi ně patří i Na lovu. Jeva žije se svou rodinou ve vzdálené Rusi. Pohádky nevypráví o králi a královně, nýbrž o carovi, ptáku Ohnivákovi a o dalších kouzelných bytostech. To se mi velmi líbilo. Autorka zakombinovala ruské příběhy do děje a ten tak dostal originální nádech.

Ze začátku jsem byla z knihy docela v rozpacích. Četla se velmi dobře, ale nezdála se mi příliš výjimečná. Styl psaní nebyl nijak zvláštní, dost často se opakovala slova. Všechno bylo hned vysvětleno, o hlavní hrdince jste zkrátka věděli úplně všechno a nezbylo skoro nic na postupné odkrývání.

A tak se dostávám k samotné Jevě. Co bych k ní jen mohla říci? Odvážná, chytrá, krásná, nebojácná, ale přesto neví, co chce. Když si to všechno sečtete, vyjde Vám typická hlavní hrdinka young adult knih. A Zvíře je zkrátka Zvíře. Má všechno, co se od něj očekává.

Po trochu pomalejším úvodu jsem stránky hltala po desítkách. Četla jsem a četla a najednou byl konec. Ten se mi zdál trochu ukvapený, možná bych ho více rozepsala, ale byl jiný než ostatní. Možná chtěl rozepsat, možná ne. Sama se nemůžu rozhodnout, ale v jedné věci mám jasno. Bylo mi hrozně líto, že knížka už končí.

Pro někoho, kdo nemá rád pohádky s klišé, bez nichž by nebyly tak kouzelné, může být Na lovu jen další průměrná young adult kniha. Pokud ale máte rádi Krásku a Zvíře, dejte jí šanci a věřte, že toho nebudete litovat.

Hodnocení: 8/10