Duben 2018

Faja

16. dubna 2018 v 15:16 Knížky
Autor: Petra Stehlíková
Ilustrátor: Není
Počet stran: 440
Rok vydání: 2017

Návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději téměr zapomnělo.
Ilan vstoupila do nížin, které jsou pro ni světem naprosto odlišným od toho sklenářského. Přátelství s kapitánem pětadvacítky je stále nové a Ilan si uvědomuje, že takový vztah nevzniká jen tak. Zvlášť když se jedná o pětadvacet bojovníků, jejichž nohy kráč
í po zemi dlouhá léta a kteří za svůj život ovlivnili mnoho dění ve světě. Aby mohla o lidech, kteří zotročili její lid, smýšlet jako o přátelích, musí se hlavně naučit odpouštět.
Klid ve sklenářských městech je ke všemu narušen, když se po mnoha generacích znovu objevuje starodávný nápis, jen krátká věta, která kdysi byla součástí svobodného sklenářského světa. Ale kdo ji píše na zdi palutulů a sklenářských ghett, když ti, kdo znali její význam, jsou dávno mrtví? Jaký příběh vypráví ta tři slova, na první pohled tak jasná, přesto nepochopitelná?
Ilan bude muset čelit mnohým nebezpečím, aby odhalila význam starobylého odkazu a objevila v něm nové poselství.


Můj dojem: První díl, Naslouchač, nastavil laťku až neuvěřitelně vysoko. Původní česká fantasy ohromila desítky až stovky čtenářů, kteří netrpělivě vyhlíželi druhý díl. A musím říci, že Faja má očekávání nezklamal, ba dokonce je ještě předčil.

Knížka nezačíná nijak zdlouhavě, hned v prologu se mi v hlavě rojily otázky. Ale to byl teprve začátek. V průběhu příběhu vyskakují další a další. Co je na druhé straně Duvalského pohoří? Kdo je vlastně ten Faja? Na některé z nich odpověď dostanete, ale většina z nich zůstane zahalena tajemstvím. A právě tyto otázky Vás nutí číst dál a dál a než se nadějete, na stránce před Vašima očima je poslední slovo. Ale ani konec Vám nedá spát.

Celý příběh dostává temnější, mrazivější a krutější nádech. Z některých částí mi bylo až úzko, u jiných jsem tajila dech, některé mě zhypnotizovaly, že jsem se nemohla ani pohnout. Doslova mi tuhla krev v žilách. Když už si myslíte, že Ilan vyvázla ze smrtelného nebezpečí, objeví se další, někdy ještě horší než to předešlé. Pokud jste si po prvním díle mysleli, že tenhle svět znáte dobře, Faja Vám dokáže, že ještě zdaleko neukázal vše, co je v něm.

Ilan nám od Naslouchače trochu vyrostla. Začala být mnohem drzejší, na světlo vylézá i její prostořekost a odvaha. Žádná postava ale není dokonalá. A ani pětadvacítka není výjimkou. Knížka nám dovoluje nahlédnout do jejich minulosti i stinných stránek.

S hlavní hrdinkou jsme opustili Duvalské pohoří, kde smrt číhá na každém kroku, a vydali jsme se do zdánlivě dokonalých nížin. Ilan se ocitá ve světě, kterému nerozumí a vše je pro ni nové. Ilanin údiv se promítá i do stylu psaní. To, co má být popisováno, popisováno je, co ne, je vynecháno. Vypravování pomocí ich formy je daleko více uvěřitelnější.

S Ilan společně objevujeme nové druhy sklenitu, které ani ona sama neznala. Pronikáme do jejich tajů, které jsou sice zajímavé, ale nedají se srovnávat s tajemstvími celého sklenařského národa. Můžeme se je domnímat, co vše ještě o sklenitu, sklenařích a celém Duvalském pohoří nevíme. Jak vládli praví fajové? Jak vypadá svět nyní? V knize není opominuta ani minulost, a tak se můžeme dozvědět i něco málo z historie.

Když to tedy shrnu, Faja je jedno velké WOW. Příběh dokáže překvapit, když to nejméně čekáte. Pokud jste se ještě do Faji nepustili, nevím, na co čekáte, ale pozor, čtení této knížky je silně návykové.

Hodnocení: 10/10


Střapatá kytička

14. dubna 2018 v 9:07 Vyrábění
Ahoj. Dneska tu mám návod na ozdobnou kytičku.
Nejdříve si připravím dva barevné proužky, jeden užší a druhý tlustší. Přehnu je a na té straně, kde je přehyb, je začnu stříhat směrem k okrajům. Nedostříhávám je ale úplně. Poté oba dva proužky slepím k sobě a začnu je natáčet na špejli. Během natáčení je upevňuji lepidlem. Nakonec přidám zelený lístek.
Kytičku můžete použít jako ozdobu na přání, dárek...Je to jen na Vás.


Růže a dýka

2. dubna 2018 v 11:59 Knížky
Autor: Renée Ahdiehová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 424
Rok vydání: 2017

Čím temnější nebe, tím jasnější hvězdy.

Jsem obklopená ze všech stran pouští. Jsem vězeň písku a slunce. A už nemůžu věřit ani své rodině.

Chorásán se ocitl na pokraji války a Šeherezáda kvůli temné kletbě opustila královský palác a i svou lásku, Chálida. Vrátila se ke své rodině a do bezpečí. Brzy ale zjistí, že
už nemůže věřit ani svým přátelům a že ji vězní lidé, které miluje. Dokáže najít způsob, jak se vzepřít hrozivé kletbě a neztratit svou velkou lásku? A je vůbec možné zabránit tomu, aby umírali další nevinní?


Můj dojem: Pomsta a rozbřesk přinesla něco, co v knížkách jen tak nenajdeme. Díky ní jsme se ocitli v exotickém prostředí plného slunce, písku a magických příběhů. A samozřejmě s pořádnou dávkou sladké romantiky. Jak bude ale kouzlo fungovat, když jsou dva hlavní hrdinové od sebe odděleni?

Abych pravdu řekla, moc ne. Kouzlo Pomsty a Rozbřesku spočívalo ve vzájemném škádlení Šeherezády a Chálida, což Růži a dýce opravdu chybí. Děj se pomalu vleče, a párkrát jsem se i přistihla, že jsem měla chuť knížku odložit a dál se s ní netrápit. Úvod, nebo chcete-li úvodní třetina knihy, a to nepřeháním, se ,,točí" stále kolem stejného problému - vztahu mezi Šeherezádou a Tárikem. Myslíte si, že už se to opakovat nebude a v další kapitole bum, je to tu znova. Děj postrádá spád a kouzelný nádech.

Od asi 150. strany jako kdyby si autorka uvědomila, jak pomalu příběh ubíhá a my se se Šeherezádou dostali dál. Už to nebylo tak nudné a zdlouhavé. Autorka děj okořenila vtipnými situacemi, akcí, napětím spojeným s tajnými výpravami a souboji. Ale teprve až poslední třetina se mi opravdu líbila, ta byla skvělá. Překvapení téměř na každé straně, nechybělo, a to jsem nečekala, ani poněkud drastičtější oživení příběhu.

Abych ale jen nezmiňovala ty špatné věci, líbilo se mi, že na scénu se dostaly i vedlejší postavy, například Šeherezádina sestra Írsa. Až v tomto díle je vidět, co vše v ní je a jak si jsou s Šází podobné. Příběh se zkrátka netočí pouze kolem Chálida se Šeherezádou, kteří byli stěžejními postavami prvního dílu, ale prostor dostane daleko více charakterů.

Stejně tak se daleko více rozvíjí podstata magie. Co to vůbec je? Jak ji lze ovládnout? Co vše díky ní lze získat? To jsou otázky, které si klade i sama hlavní hrdinka. Co mě ale trochu mrzí je, že jsem očekávala složitější podstatu samotné Chálidovy kletby.

Jelikož má tato série pouze dva díly, neočekávala jsem, že by mohl být děj tak pomalý, ale bohužel se tak stalo. I když mě závěr velmi bavil a odhalených tajemství a překvapení poskytl druhý díl více než ten první, na to, aby předčil zdlouhavý úvod, to nestačí. Růže a dýka mě velmi zklamala a nebýt špatného začátku, mé hodnocení mohlo být daleko vyšší.

Hodnocení: 5/10