Květen 2018

Dvůr křídel a zmaru

21. května 2018 v 15:38 Knížky
Autor: Sarah J. Maasová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 720
Rok vydání: 2018

Feyre se vrátila na Jarní dvůr, odhodlaná získat informace o Tamlinových manévrech a jeho spolupráci s Hybernem. Aby to udělala, musí se zapojit do smrtícího tance podvodů - a v něm může jeden chybný krok přivodit zkázu nejen jí, ale i celému světu. Feyre čeká nesnadné rozhodnutí, komu z oslnivých a smrtících Vladařů věřit...


Můj dojem: Po dlouhém čekání konečně vyšel Dvůr křídel a zmaru. Dokáže se vyrovnat druhému dílu, který nastavil laťku hodně vysoko? Je třetí díl překapením nebo spíše zklamáním?

Ocitáme se opět v kouzelném, ale nebezpečném světě plného víl a jiných tajemných bytostí. Oproti druhému dílu Sarah J. Maas upustila od romantických scén a zaměřila se spíše na plánování války a intriky. Romantiky je tu opravdu pramálo a jsem za to docela ráda, jelikož sledovat Feyre lačnící po pomstě je vskutku zajímavé až mrazivé. V některých věcech se může knížka zdát daleko krutější než díly předchozí, ale některé situace končí až příliš šťastně (Kdo knížku četl, určitě ví.). A to mi trochu vadilo.

Ovšem o překvapení není nouze. Nejedná se pouze o zvraty v ději, kterých je tu tedy požehnaně, ale především ohledně postav. Často jsem se ptala, jestli to už není trochu přes čáru. V jednu chvíli je postava na jedné straně, pak zase na opačné a nakonec je to úplně jinak. Na druhou stranu, aspoň se čtenář nenudí.

Jsem velmi ráda, že se do děje vrátil strarý, dobrý Lucien. Nemyslím toho z druhéhu dílu, který byl prostě na zabití, ale ten z úplného počátku. Nic lepšího jsem si nemohla přát. Znovu hýří vtipem, nabral zpátky svou sebejistotu a nebojí se prosadit. A opomenout nemohu ani jeho žárlivost díky své družce, která je více než komická.
Do příběhu vstupují i ostatní vladaři a jsem ráda, že my se o nich můžeme dozvědět nové věci. Jak už jsem psala výše, ani u starých, ani u nových postav si nemůžete být jistí jejich postojem a záměry.
Feyre a Rhysand jsou skvělý pár, nicméně pro mě byla postava číslo jedna Nesta. Dostala mnohem více prostoru a její neoblomná a drzá povaha dělala divy.
A těšit se můžete i na nové vztahy. Některé z nich jsou předvídatelné, některé nikoliv a většina z nich zůstává otevřena i po poslední straně, takže jsem velmi zvědavá, jak si s tím autorka poradí v novelách.

Nemohu opomenou české zpracování knihy. To, že se jedná o paperback a tudíž se knížka velmi špatně drží a často se jí láme hřbet, není problém jen série Dvůr trnů a růží, ale i Skleněného trůnu. Na to už jsem si nějakým způsobem zvykla. Moc mě ale mrzí, že se v knížce vyskytovalo tolik chyb. Neřeknu, když je sem tam nějaká, to se občas stane, ale v knize jsem jich našla hned několik. Většinou se jednalo o špatný pád slova a párkrát chybějící písmenko. Opravdu mě to při čtení mrzelo.

Knížka je od Sarah J. Maas, takže nemůže být napsaná jinak než čtivě. Kdybych ji nehodnotila v rámci série, zdála by se mi nejspíše úžasná, ale jelikož mám porovnání s předchozími díly, musím říci, že mi tam některé věci vadily. I když stále považuju druhý díl za nejlepší, ani ten třetí nebyl vyloženě špatný a čtení jsem si velmi užila.

Hodnocení: 8/10

Origami hvězdička

18. května 2018 v 17:33 Vyrábění
Tentokrát jsem si připravila návod na malou origami hvězdičku. Nejprve jsem si ustřihla proužek z barevného papíru o velikosti A4 široký 2cm. Ten jsem ohla, jak můžete vidět na obrázku 2 a 3, a vznikla mi z něj taková smyčka, kterou jsem utáhla. Poté jsem už jenom proužek přehýbala, nejprve dozadu (obrázek 5), až jsem celý proužek poskládala a konec zasunula (obrázek 12). Poté jsem už jenom jemně hvězdičku zmáčkla, aby mi vznikly vrcholy.
Svět knihy 2018

16. května 2018 v 14:26 KnížkyAhoj. Jak už jste z nadpisu poznali, i já jsem se letos zúčastnila veletrhu Svět knihy v Praze na Výstavišti. A musím říci, že jsem si to stejně jako loni stoprocentně užila. Největším důkazem toho je možná fakt, že nemám ani tolik fotek, jelikož jsem vyloženě nasávala atmosféru a na focení ani tolik nemyslela. Ale teďka už pojďme na to.


Origami motýlek

11. května 2018 v 19:03 Vyrábění
Základem motýlka je čtverec, velikost záleží na tom, jak velkého motýlka chcete, který přehnu napůl a křížem, jak je vidět na obrázku 1. Poté ho složím do takového trojúhelníčku, který přeložím napůl a jeden roh zastřihnu, aby byl kulatý. Trojúhelník opět rozevřu a jednu vrstvu rohů složím k sobě (obrázek 6). Poté špičku, která je pod nimi, přehnu nahoru, aby mi vznikla křídla.


P.S. Stále Tě miluju

8. května 2018 v 9:32 Knížky
Autor: Jenny Hanová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 304
Rok vydání: 2016

Lara Jean nečekala, že se doopravdy zamiluje do Petera. Vždyť jen předstírali, že spolu chodí. Ale v jednu chvíli oba předstírat přestali a najednou je Lara Jean zmatenější než kdy dřív a neví co dělat. A pak se do jejího života vrátí kluk, co se jí dříve líbil, a spolu s ním i to, co k němu cítila. Je možné, aby byla holka zamilovaná do dvou kluků najednou?
Půvabné pokračování knihy Všem klukům, které jsem milovala
ukazuje, že láska není nikdy jednoduchá, ale že možná to ji činí tak úžasnou.


Můj dojem: Minulé léto jsem si přečetla knížku Všem klukům, které jsem milovala a pokud můj blog sledujete už delší dobu, víte, že jsem z ní byla přímo unešená. Rovnou Vám mohu prozradit, že další díl má očekávání rozhodně nezklamal. Nejedná se o výplňkový druhý díl, jak to často u trilogií bývá. Tohle je pořádná jízda.

Knížka se opět veze na letní, sladké vlně. Styl psaní je čtivý a nechybí ani scény, při kterých se smějete tak nahlas, že na Vás lidé v okolí vrhají tázavé pohledy. Pokud ovšem nemáte rádi slaďáky, tohle asi nebude nejlepší volba. Příběh by se Vám mohl zdát až příliš klišoidní (což je, ale to ho dělá tak kouzelným).

Oproti prvnímu dílu jsem ráda, že Margot nebyla už tak umělá. Opravdu mi to u čtení vadilo a její postavu jsem vyloženě nesnášela. Ale tady to bylo jiné. Ne, že bych si ji vyloženě zamilovala, ale chovala se celkem přirozeně a byla fajn. Kitty se naproti tomu vůbec nezměnila a její střelená povaha pozitivně oživovala děj. A teď se dostávám k Laře Jean. Popravdě, nevím, co si o ní mám myslet. V mnoha okamžicích mi připadala až přehnaně žárlivá a dětinská, ovšem částečně k tomu měla dobrý důvod. A co se Petera týká, někdy jsem si myslela, že se změnil a že už nebude takový frajírek, jakým byl v prvním díle, ale v zápětí jsem byla vyvedena z omylu. Do příběhu ovšem vstupují i postavy nové a jsou naprosto skvělé.

Když to tedy shrnu, tahle roztomilá knížka je ideální na léto. U postav je vidět i vývoj a jsem opravdu zvědavá, jak to celé skončí v třetím díle.

Hodnocení: 9/10