Září 2018

Jánošikove diery

28. září 2018 v 18:11 Výlety

Jánošikove diery jsou soustava soutěsek, která se skládá z Dolných dier, Horných dier a Nových dier. Nabízí nepřeberné množství zákrůtů, zajímavých útvarů vymletých vodou a samozřejmě i několik vodopádů. Trasa se dá jít z několika bodů, ať už z obce Terchová nebo z nedaleké osady Štefanová, ze které jsme se vydali i my.


Prokletý princ

25. září 2018 v 15:32 Knížky
Autor: Erin Watt
Ilustrátor: Není
Počet stran: 320
Rok vydání: 2017

Reed Royal má vše, co by si mohl přát: vzhled, postavení, peníze. Dívky na elitní akademii Astor Park stojí frontu, aby si s ním mohly vyrazit, a kluci mu závidí, jenže Reedovi nikdy nezáleželo na nikom jiném než jeho rodině - dokud mu do života nevstoupila Ella Harperová.
To, co začalo spalující nenávistí a plánem, jak nové otcově
chráněnce udělat ze života peklo, se brzy změní v něco silnějšího. Chce ji mít nablízku a zajistit jí bezpečí. Když ji však Reed jedinou hloupou chybou odežene a uvrhne tím rodinu Royalů do chaosu, začne se mu život rozpadat pod rukama.
Ella ho už nechce. Tvrdí, že jeden druhého jen ničí.
Možná má pravdu.
Tajemství. Zrada. Nepřátelé. Nic podobného Reed dosud nepoznal, a pokud chce získat svou princeznu zpět, musí dokázat, že jí za to stojí.


Můj dojem: S Prokletým princem se vracíme zpět do okamžiku, kdy se všechno začalo hroutit. Jak to bylo doopravdy? A co se dělo následujících několik hodin u Royalů?

Oproti Papírové princezně je druhý díl psaný ze dvou pohledů. K tomu od Elly se přidal i Reedův. A to je podle mě obrovská výhoda. Jeho kapitoly jsou napsané přesně tak, jak bych řekla, že přemýšlí. Autorky v nich používají jiná slova, Reed si všímá odlišných věcí než Ella a kapitoly opravdu vypadají jako od hlavních postav. Díky tomu se dozvídáme, co se dělo po Ellinině odchodu, jak na to reagoval Reed a jak se pomalu, ale jistě začal jeho svět hroutit.

Idilický život Royalů se rozpadá. V Prokletém princi pronikáme mnohem hlouběji do jejich problémů a minulosti a autorky nás neochudí ani o několik zásadních překvapení. Ty převrátí děj o 360 stupňů a Vy si říkáte: Tak jak to tedy je, když ne takhle? Věci, které se zdály samozřejmé, se ukazují v naprosto odlišném světle.

Vnitřní rozpad Royalů má ovšem dopad i na školu. Do jakých extrémů jsou schopni studenti s přetvářkou, žárlivostí a pomluvami zajít, když jim nikdo nevládne? Škola se hroutí a méně významní studenti jsou pod neustálým tlakem.

Prokletý princ je opět skvěle napsaný, nepostrádá vtip a je naprosto úžasný. A ten konec? Myslím, že něco takového nečekal nikdo z nás.

Hodnocení: 10/10Štrbské pleso

22. září 2018 v 18:43 Výlety

Štrbské pleso je bezesporu jedno z nejznámějších ples na Slovensku a je vyhledávaným turistickým cílem. Proto neváhejte si ráno trochu přivstat, protože sehnat kolem něho dobré parkovací místo v pozdějších hodinách je opravdu umění.


Chopok

14. září 2018 v 19:25 Výlety

Chopok se svými 2024 m.n.m. je druhý nejvyšší vrchol Nízkých Tater. Na vrchol vede několik turistických stezek, ale pokud zrovna neholdujete turistice, ale i přesto byste rádi spatřili výhled z této hory, nezoufejte, na vrchol vede i lanovka.


Tisíc polibků

10. září 2018 v 18:31 Knížky
Autor: Tillie Coleová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 352
Rok vydání: 2017

Jeden chlapec, jedna dívka. Pouto mezi nimi je ukováno v jediném okamžiku a střeženo v srdci celou dekádu. Jejich pouto vydrží navždy. Nebo tomu alespoň věří.
Když se sedmnáctiletý Rune Kristiansen po dvou letech vrací z rodného Norska do ospalého městečka Blossom Grove v Georgii, kde se v dětství spřátelil s Poppy Litchfieldovou, vrtá mu hlavou pouze jediné: Proč mu dívka, která byla druhou polovinou jeho duše a která mu slíbila, že bude věrně čekat na jeho návrat, přestala před dvěma lety odpovídat na jeho dopisy a telefonáty? Poppyino mlčení zlomilo Runovi srdce. Zatrpkl a zatvrdil se. Když však odhalí pravdu, zároveň zjistí, že ještě větší bolest ho teprve čeká.


Můj dojem: Znáte ten pocit, kdy od knížky na základě dojmů ostatních čtenářů čekáte maximum, ale nakonec je to úplně jinak? Čas od času se to stane i mě a o to více mě mrzí, že právě u Tisíce polibků. Co se doopravdy skrývá za éterickou a jemnou obálkou doplněnou krásnými fondy názvů kapitol?

Dětská láska, která přetrvá vše. Poppy a Rune žijí už od mala jeden pro druhého. Zdánlivě jednoduchý příběh věčné lásky, který by chtěl prožít každý. Tedy až do doby, kdy se všechno změní. Abychom ale pochopili přítomnost, musíme s hlavními hrdiny prožít i minulost. Vydáváme se tedy zpět o několik let. Do doby, kdy se Rune přistěhoval a stal se nejlepším kamarádem Poppy, zjistíme, jaké poslání má sklenice s Tisíci polibky, a dozvíme se, co vedlo k tomu, že se všechno změnilo.

Svět vidíme dvěma očima - pohledem Runeho a pohledem Poppy. A to byl jeden z největších kamenů úrazů celé knihy. S kapitolami psané Poppy jsem ještě takový problém neměla. Hrdinka mi nesedla, na můj vkus byla až moc idilická a optimistická. Prakticky neměla žádnou vadu, se vším se dokázala v klidu smířit a svět viděla růžovými brýlemi, tak aspoň na mě působila. K jaké postavě si čtenář vyvolá sympatie, to už je u každého jinak, ale alespoň na jejích kapitolách bylo vidět, že jsou od ,,ní". To se ovšem nedá říci o kapitolách Runeho. Na nich bylo až moc poznat, že byly psané ženskou autorkou. Četla jsem o věcech, které mi k introvertnímu klukovi moc neseděly a popisy pocitů mi přišly někdy až povrchní.

Hledáte přeslazenou romaňtárnu se silnou láskou nebo klasickou young adultovku? Ano, v tom případě asi Tisíc polibků splní Vaše očekávání. Nic víc ale nabídnout nemůže. Na mě příběh působil až moc klišoidně. Ani tak ne samotný vztah Poppy a Runeho, ale spíše vedlejší okolnosti. Přesně je tady vyjmenovat nemůžu, protože to bych spoilerovala, ale autorka vzala věci, o kterých se v poslední době hodně píše, a dala je dohromady.

Jak už jsem naznačovala, knížka je jako sladký dortík politý čokoládou a navrch ještě posypaný cukrem. Víc sladké už to být ani nemůže. Čeká Vás opravdu hodně polibků, na můj vkus až moc. Celkově na mě knížka se všemi těmi citovými výlevy, jak Runemu Poppy chybí a jak žijou jeden pro druhého, působí, že jediné, čeho chtěla autorka docílit, je zahrát na čtenářovy city. A to se jí v mém případě nepodařilo. Tillie Cole píše poměrně rozvláčněně, spoustu věcí popisuje a její kapitoly mi přišly až příliš dlouhé, jelikož mi čtení vůbec neubíhalo. Nejvíce se mi líbily poslední stránky, kdy jsem sice byla částečně dojatá, ale nespotřebovala jsem tunu kapesníčků. Konec ani nejde nějak popsat. Jedním slovem je zvláštní.

Aby to ale nevypadalo, že jsem si v Tisíci polibků nenašla alespoň jednu maličkost, ze které bych měla radost, musím říci, že autorka si pohrává se zajímavýma myšlenkama. Příběh Poppy a Runeho ukazuje, že každý den je výjimečný a měli bychom si ho vážit a užívat života. Řekla bych, že je v knížce znát i víra a to poměrně dost.

Jak už to u mě bývá, ty největší bestsellery mě nejvíce zklamou. Na Tisíc polibků mám názor, že je to další průměrná young adultovka a myslím si, že jsou daleko lépe napsané knížky, které Vás dojmou a dojem z nich zůstane ještě dlouho po dočtení.

Hodnocení: 5/10

Hrad Likava

7. září 2018 v 18:06 Výlety

Zřícenina goticko-renesančního hradu Likava pocházejícího z 14. století není příliš rozsáhlá, pro veřejnost je přístupná pouze jedna věž a nádvoří, ale i přesto by neměla uniknout Vaší pozornosti. Doporučila bych ji především rodinám s dětmi, jelikož cesta k hradu není nijak náročná a z větší části se jde po rovině.


Sešity

1. září 2018 v 14:32 Vyrábění
Ahoj. Vítám Vás u letošního jediného Back to school článku. Většinou jich píšu víc, ale letos jsem na konci prázdnin neměla nějak čas něco připravovat a nebyla ani nálada. Přesto doufám, že i tak Vás třeba inspiruju.
Sešit jsem si vyzdobila velmi jednoduše. Na barevnou čtvrtku jsme si vyznačila vzor, který jsem si chtěla vyšít a na patřičných místech si udělala díry. Poté jsem už jenom bavlnkou vzor vyšila a čtvrtku nalepila na sešit.
V minulých letech jsem dělala takovéto návody více, takže pokud hledáte inspiraci můžete se podívat tady, tady a tady